Sobota 05 říjen 2019
Polsko oznámilo, kdy se úplně vzdá ruského plynu   
Pridal tk Sobota 05 říjen 2019 - 07:39:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Polsko se ruského plynu chce zcela vzdát do konce roku 2022. Prohlásil to zplnomocněnec vlády této země pro otázky strategické energetické infrastruktury Piotr Naimski, oznámil Polský rozhlas.

Podle slov Naimského v současné době dostává země nejvíce plynu z Ruska, Polsko se však chystá od této smlouvy odstoupit koncem roku 2022. Alternativou ruským dodávkám bude nový terminál LNG v Ústí nad Svinou a plynovod Baltic Pipe.

„Po roce 2022 bude tento problém vyřešen, celý import plynu do Polska bude přicházet z jiné strany,“ prohlásil Naimski a upřesnil, že novými dodavateli se mohou stát USA a Katar.

Terminál LNG v Ústí nad Svinou bude moci po jeho rozšíření dodávat až 7,5 miliardy kubíků regazifikovaného plynu ročně. Plynovodem Baltic Pipe se plánuje z Norska dodávat dalších 8 miliard kubíků.

Tyto objemy by měly Polsku stačit pro vnitřní spotřebu, 31. srpna však zástupci Polska, Ukrajiny a USA podepsaly memorandum o dodávkách plynu. V dokumentu se uvádí, že Varšava bude moci prodávat Ukrajině ročně až 6 miliard kubíků plynu dodávaného z USA, a pro tyto účely má Kyjev postavit nový plynovod. Nahradit Polsku plyn prodávaný na Ukrajinu mohou jen dodávky z Ruska nebo například ze sousedního Německa, které zvýší nákup plynu v Rusku po uvedení do provozu plynovodu Nord Stream 2.

Zdroj: Polský rozhlas
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1584 sec,0.0857 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,169kB