Úterý 05 listopad 2019
Advokátka Klára Samková o Sudetských Němcích: Nikdy se neidentifikovali s českými zeměmi a Čechy   
Pridal tk Úterý 05 listopad 2019 - 05:45:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Protože si všímám, že mnozí lidé v poslední době dost hovoří o podobě dnešních česko-německých vztahů, dám vám sem dnes jako ukázku z téhle knihy můj pohled na tuto problematiku, resp. odpověď na otázku, co s tím, že Němci byli dlouhou dobu součástí našeho národa a našeho území:

„Odpovím vám odkazem na knížku. Napsal ji Pavel Kosatík a jmenuje se „České snění“. Jedna z jejích kapitol vykládá o tom, jak jedním z českých snů byl nejpozději od začátku 19. století život bez Němců. Ti přišli se začátkem středověku a osídlili hranice Českého království. Odsunem Němců ze Sudet se Čechům tento sen splnil. Je značně diskutabilní – alespoň z hlediska dnešního práva – zda se to mělo stát. Při odsunu Němců došlo k řadě událostí, které česká historie dosud nereflektovala a které bychom si měli objasnit. Uplatňování kolektivní viny je vždy věc krajně ošidná.

Nezdá se mi však, že by Sudetští Němci sami kdy dali přednost své zemské příslušnosti před svou národností. Žili tady, ale nikdy jsem neslyšela, že by se kdy identifikovali se zeměmi Koruny české nebo Československou republikou. Jsem přesvědčená, že kdyby zemské vlastenectví, zemská přináležitost byly u Němců prvotní, nikdy by nedošlo tomu, k čemu došlo v roce 1938 a v roce 1939. Nikdy by Konrád Henlein nebyl uspěl v českém pohraničí tak, jak uspěl. Tam se jasně ukázalo, že němectví jako národnost převážilo nad státním a občanským principem. Odsunem Němců a zejména řáděním některých Čechů, kteří zneužili léta 1945 pro své vlastní vášně, došlo bezesporu k nespravedlnosti a k neopodstatněnému vyřknutí kolektivní viny. Jako rodilá Brňačka vím, že tento odsun napáchal strašlivé škody, v mnou pozorovaném případě škody na duši města. Brno bylo židovské, německé a české. Nejdřív ta německá část nechala vyvraždit tu židovskou a následně ta česká vyhnala tu německou. Do toho řádila tak zvaně osvobozenecká soldateska generála Malinovského.

Odsun Němců, a to zejména způsobem, jakým k němu došlo, neměl být nikdy realizován – alespoň ne z hlediska dnešních hodnot a dnešního práva. Nesmíme ale právní události minulosti hodnotit dnešními měřítky! Retroaktivita v právu, stejně jako v historii, je největším hříchem, kterého je možno se dopustit. Řekněme, že dnes bychom už situaci s Němci odsunem neřešili… doufejme.

Na druhou stranu ovšem nezapomeňme, že každý Němec měl v létech 1938 – 1945 možnost se zachovat jako slušný člověk. A přiznejme si, že hitlerovská moc byla tak opojná, že těch, kteří se slušně zachovali, zase tak moc nebylo… Ke škodě naší i jejich. V každém případě jsem ráda, že dnes dochází k jisté reparaci česko-německých vztahů. Brněnský radní Matěj Hollan z hnutí „Žít Brno“, což je jinak zcela nepoužitelné „slunko“, inicioval společně s radním městské části Brno – střed Petrem Kalouskem tak zvaný „Rok smíření“ a v roce 2015 se uskutečnil pochod opačným směrem, než kterým byli Němci z Brna hnáni, tedy od Pohořelic k Brnu.

Vím, že se vystavuji opět nebezpečí, že mi lidé budou spílat, když toto říkám, ale já jsem přesvědčena o tom, že nespravedlnosti, byť navzájem si páchané, se navzájem neeliminují, avšak z historického hlediska se násobí. To, že Němci dělali v Čechách zvěrstva, a ne málo, neznamená, že měli Češi dostat volnou ruku v divokých odsunech, při kterých umírali lidé. Strategie „oko za oko – zub za zub“ je hra s nulovým součtem, která nemůže přinést nikomu žádný přínos. Je potřeba říci, jak to bylo a tento gordický uzel vin a utrpení už konečně jednou vypořádat: minimálně tím, že se o nich promluví a pak se rituálně pohřbí. K čemuž, bohužel, máme ještě docela dost daleko.“

Autor: Klára Samková

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1364 sec,0.0812 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,023,184B