Čtvrtek 07 listopad 2019
Evropské banky pracují nad PEPSI. O co jde?   
Pridal tk Čtvrtek 07 listopad 2019 - 05:48:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V Evropě může vzniknout vlastní platební systém, který má oslabit pozice Visy, Mastercard a dalších cizích technologických monopolistů. Informují o tom noviny The Brussels Times.

Noviny píšou, že nad vytvořením celoevropského platebního systému pracuje 20 evropských bank. PEPSI (Pan-European Payment System Initiative) se má zaměřovat na jakékoli typy bezhotovostních plateb.

Podle anonymního zdroje z francouzského bankovního sektoru, jehož slova se uvádějí, má iniciativa vytvoření PEPSI především politické kořeny, než že by šlo jenom o technickou stranu věci. Uvádí se, že již v roce 2017 Evropská centrální banka vyjádřila znepokojenost nad svrchovaností plateb a uváděla, že bude příznivě vnímat probírání tohoto tématu.

Dříve k vytvoření vlastního platebního systému evropské státy vyzval Burkhard Balz, člen výkonné rady německé centrální banky. Podle něj nelze lhostejně vnímat skutečnost, že z evropských bank se stávají jen zpracovatelé plateb, když takové společnosti jako Apple, Google, PayPal či Amazon se dostávají do prvních řad ve vztazích s klienty.

Mezinárodní trend

Objevení iniciativy vytvoření alternativního platebního systému není novou věcí. V letošním květnu o takových plánech informoval bankovní regulátor Venezuely SUDEBAN. Tento krok byl vyvolán sankcemi uvalenými proti zemi ze strany Spojených států. Provozu mezinárodních systému debetních a kreditních karet se ovšem země nevzdala.

Předpokládá se, že by platební operace mohly probíhat pomocí mobilní aplikace nezávislé na národní měně zákazníka.

V roce 2015 spustila vlastní platební systém MIR Ruská federace. Učinila tak poté, co Visa a Mastercard odmítly spolupráci s několika bankami země na pozadí amerických sankcí.

Velmi silné pozice na vnitřním trhu své země mají čínské platební systémy. Podle novin The South China Morning Post přes 90 % všech transakcí pomocí platebních karet v Číně probíhá přes UnionPay. Zahraniční poskytovatelé plateb také čelí na čínském trhu duopolu Alipay a WeChat Pay, kdy každý z nich má zhruba 50% podíl v oblasti mobilních plateb.

Zdroj: The Brussels Times, Sputniknews

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1079 sec,0.0518 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,164kB