Pátek 08 listopad 2019
NATO se nachází ve stavu mozkové smrti   
Pridal tk Pátek 08 listopad 2019 - 04:27:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
NATO zcela ztratilo koordinaci v rámci Aliance, kterou lze označit jako „mozkovou smrt“. Oznámil to ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru v časopise The Economist.

„To, co nyní zažíváme, je mozková smrt NATO. Nemáme koordinaci strategických rozhodnutí mezi USA a jejími spojenci v Alianci. Vidíme nekoordinované agresivní činy ze strany ještě jednoho člena NATO, a to Turecka, v oblasti našich zájmů,“ cituje publikace jeho slova.

Macron také poznamenal, že Evropa musí začít přemýšlet o sobě jako o samostatné geopolitické síle, jinak „nebude ovládat svůj osud“.

V souvislosti s tureckou ofenzívou se objevilo vícero otázek včetně té okolo článku pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně. Podle daného článku je útok proti jedné nebo několika zemím NATO považován za útok proti všem členům.

​K tomu položil francouzský prezident otázku.

„Pokud se režim Asada (syrského prezidenta, pozn. red.) rozhodne na akce Turecka odpovědět, zapojíme se?“

Dialog s Ruskem

Kromě jiného sdělil, že se po nástupu Donalda Trumpa na prezidentský post již státy Evropské unie nemohou spoléhat na Spojené státy. Naopak je nutné posílit vlastní obranu nezávisle na NATO. Rovněž poznamenal, že je nutné opět začít strategický dialog s Ruskem.

Podle jeho názoru je nutné k jednání s Ruskem přistupovat bez naivity, Evropská unie si rovněž musí uvědomit, že toto sbližování nepůjde rychle a bude nějakou dobu trvat.

Kriticky se vyjádřil prezident Macron na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle něj americký lídr vnímá Severoatlantickou alianci jako „ekonomický projekt“. Podle Macrona chápe Trump NATO jako projekt, kde Spojené státy zabezpečí jakousi formu geopolitického deštníku. Na oplátku pak požadují hospodářskou výlučnost,“ sdělil svůj názor francouzský prezident a dodal, že „k tomuto se Francie nezavázala“.

Zdroj: The Economist, SputniknewsSdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1229 sec,0.0442 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,165kB