Pátek 03 leden 2020
V Estonsku připomněli územní nároky vůči Rusku. Moskva reagovala   
Pridal tk Pátek 03 leden 2020 - 04:03:25 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Předseda estonského parlamentu Henn Põlluaas prohlásil, že tartuská mírová smlouva uzavřená jeho zemí se sovětským Ruskem v roce 1920 je dodnes platná, včetně mezistátních hranic. Praví se to v novoročním blahopřání politika na portálu zákonodárného orgánu.

Põlluaas připomněl, že 2. února uplyne sto let od podepsání tartuské mírové smlouvy, po čemž „byla vymezena hranice mezi Ruskem a Estonskem“. Napsal, že po obnovení nezávislosti bylo Estonsko uznáno právním nástupcem státu založeného v roce 1918 „ve všech projevech včetně státní hranice“.

„Tartuská mírová smlouva je platná a dodnes se nachází v rejstříku platných mezinárodních smluv OSN,“ prohlásil parlamentní předseda.

Není to první podobný výrok estonského politika. Loni v listopadu požádal Põlluaas Moskvu, aby „vrátila“ pobaltské republice „anektovaná území“. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři k výroku předsedy estonského parlamentu prohlásil, že v Kremlu považují podobné výroky za nepřijatelné.

Podle tartuské smlouvy podepsané sovětským Ruskem a Estonskem v roce 1920 dostala pobaltská republika část Leningradské a Pskovské oblasti. V roce 1944 byla tato území navrácena RSFSR.

Moskva považuje tartuskou smlouvu za historický dokument, který nemá právní sílu. Tallinn ale tvrdí, že smlouva je platná. Odkazy na ni byly zařazeny do preambule zákona o ratifikaci rusko-estonské dohody o hranicích. Moskva to zhodnotila jako možnost budoucích územních nároků a stáhla svůj podpis pod pohraniční dohodou.

Státní duma reagovala na prohlášení předsedy estonského parlamentu

„Prohlášení předsedy estonského parlamentu o tartuské mírové smlouvě jsou v otázce rusko-estonské hranice nekorektní a nepřijatelná. Vrací Moskvu a Tallinn o 15 let dozadu do roku 2005 a podkopávají úsilí na uzavření nové pohraniční smlouvy,“ napsal předseda zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij na Twitteru.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová vyslovila politování nad tím, že Tallinn místo normalizace vztahů s Ruskem pokračuje v absurdních prohlášeních o územních nárocích v souvislosti s tartuskou mírovou smlouvou a zdůraznila, že „toto téma je jednou provždy uzavřeno. Tartuská smlouva je součástí dějin“.

Vojenský historik Jurij Knutov rovněž okomentoval prohlášení Põlluaase

Knutov připomněl, že Estonsko samo písemně uznalo v roce 1999 novou hranici a že z jeho strany není spravedlivé nadále nastolovat otázku o tartuské smlouvě.

Má za to, že neexistují žádné důvody, aby Rusko tento dokument uznalo, poněvadž požadavky Tallinnu jsou v rozporu nejen s výsledky 2. světové války, ale také se všemi následujícími mezistátními dohodami.

„Je to fakticky odmítnutí výsledků 2. světové války. Estonsko tedy neuznává výsledky války a přeje si jejich revizi,“ zdůraznil historik v komentáři pro REN TV.

Dodal, že příčina vzniku podobných prohlášení spočívá v tom, že Estonsko je na prahu ekonomické krize kvůli zastavení bruselských subvencí a je pro něj výhodné „vsadit na rusofobskou kartu“.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AT6V
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1188 sec,0.0723 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,028,184B