Sobota 04 leden 2020
Pompeo k zavraždění Sulejmáního: USA pokračují v bránění svých zájmů v Iráku, na reakci jsme připraveni   
Pridal tk Sobota 04 leden 2020 - 03:34:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo se vyjádřil k incidentu se zavražděním íránského generála Kásima Sulejmáního. Washington pokračuje v bránění svých zájmů v Iráku.

„Neodvratný“ úder

„Administrativa Donalda Trumpa má v úmyslu udělat vše pro ochranu Američanů. Během posledních týdnů jsme podnikli nezbytné kroky tím, že jsme posílili mezinárodní koalici a pomáhali našim partnerům v regionu. Budeme pokračovat v tomto úsilí a jsme připraveni odpovědět v případě potřeby,“ uvedl Pompeo pro CNN.

Šéf americké diplomacie k tomu dodal, že USA jsou připraveny k jakékoli odpovědi Íránu.

„Vyznačili jsme mnoho možností. A jsme připraveni na jakoukoli možnou reakci ze strany Íránu,“ dodal Pompeo a podotkl, že letecký úder, v jehož důsledku Sulejmání přišel o život, byl neodvratným.

„Akt svobody“

Americký ministr zahraničí si také mysli, že část obyvatelů Iráku a Íránu bude považovat letecký úder USA za akt svobody.

„Sledovali jsme protesty posledních týdnů v Iráku, nespalovali se americké vlajky. Irácké vedení bylo vyzýváno k ukončení svých politických triků, v jejichž středu byl Sulejmání. Včera v noci jsem viděl lidi tančit v ulicích. A máme důvod se domnívat, že lidé nejen v Iráku, ale i v Íránu budou dnes večer vnímat činy Spojených států jako akt svobody, že jsme jim dali svobodu domáhat se prosperity pro svou zemi,“ dodal diplomat.

Bude pomsta

Dříve Pentagon potvrdil, že Spojené státy provedly operaci proti veliteli speciálních íránských jednotek Quds Kásimu Sulejmánímu. Podle íránského velvyslance v Iráku Iradže Masadžidiho bylo při útocích poblíž Bagdádu zabito celkem 12 lidí. Mezi mrtvými byl kromě Sulejmáního i zástupce velitele milice Abu Mahdi al-Muhandis, kterého americký ministr zahraničí Mike Pompeo dříve obvinil z útoku na americké velvyslanectví v Bagdádu 31. prosince.

Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí slíbil, že se pomstí za smrt generála Kásima Sulejmáního.

„Krutá pomsta čeká ty, na jejichž rukou zůstala jeho (pozn. Sulejmáního) krev, jako i krev dalších mučedníků,“ uvádí se v prohlášení Chameneího, který v souvislosti se smrtí generála vyhlásil třídenní smutek.

Zdroj: https://sptnkne.ws/ATWv
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1074 sec,0.0462 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,263kB