Čtvrtek 09 leden 2020
„To je neuvěřitelné,“ mluvčí ruského ministerstva zahraničí okomentovala odmítnutí USA udělit vízum Zarífovi   
Pridal tk Čtvrtek 09 leden 2020 - 06:28:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ruské ministerstvo zahraničí se podivuje nad tím, proč Spojené státy odmítly udělit vízum íránskému ministrovi zahraničí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi, který se chystal promluvit na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku 9. ledna, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

„Americké orgány nevydaly vízum íránskému ministru zahraničí, není zcela jasné, na jakém základě – zjevně ‚vytlačují‘ oficiálního zástupce ministerstva z platformy, kde by se měla analyzovat současná situace, kde by strany měly diskutovat o možnosti deeskalace. Na jakém základě zástupci suverénního státu, členu OSN nebyl povolen vstup do Rady bezpečnosti? To je neuvěřitelné,“ řekla Zacharovová ve vysílání rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Dne 7. ledna OSN oznámila, že podle informací USA nebude íránskému ministrovi zahraničí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi uděleno vízum k účasti na zasedání Rady bezpečnosti OSN, Sputniku o tom pověděli v íránské misi.

Spojené státy jako země, ve které se nachází sídlo OSN, jsou povinny poskytovat víza všem diplomatům členských zemí. Zaríf v minulosti obdržel americké vízum pro cesty do OSN, ale jeho pohyb ve Spojených státech byl přísně kontrolován.

Reakce Pompea

Americký kolega Zarífa ministr zahraničí USA Mike Pompeo se k situaci vyjádřil a uvedl, že USA v otázce udělování víz íránskému ministru zahraničí budou jednat v souladu se závazky vůči OSN.

„Vízové otázky nekomentujeme… mohu pouze říci, že budeme vždy dodržovat své povinnosti vyplývající z požadavků OSN a dohody o sídle. A učiníme tak v tomto konkrétním případě a obecně,“ uvedl Pompeo.

Zaríf odsoudil vraždu Sulejmáního

3. ledna provedly USA na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdádského letiště, jehož následkem zahynul generál Kásim Sulejmání a dalších deset lidí včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku.

Zaríf stejně jako ostatní členové íránského vedení odsoudil Spojené státy. Íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům, a ministr obrany Amir Hatami slíbil „drtivou odpověď“ na smrt vojenského velitele.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AW2j
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0653 sec,0.0285 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,017,504B