Úterý 14 leden 2020
Libyjskou státnost bombardováním zničilo NATO, prohlásil Lavrov   
Pridal tk Úterý 14 leden 2020 - 16:33:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
„Libye v současné době nemá státnost. V roce 2011 zničilo NATO,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po jednání se svým srílanským kolegou Dineshem Gunawardenou.

„Důsledky tohoto dobrodružství - zločinného, nezákonného dobrodružství - stále sklízíme. Především samozřejmě libyjský lid,“ prohlásil ruský ministr.

Dodal také, že mnoho zemí pracuje na problému, který vytvořila Severoatlantická aliance. Jsou to Německo, Francie, Itálie a také Alžírsko, Egypt, Spojené arabské emiráty, Turecko, Katar a Rusko.

Podle Lavrova opakování syrského scénáře by Libyi prospělo.

„Kdyby se mohla Libye stát druhou Sýrií, myslím si, že by to libyjskému národu prospělo. Zatím není bohužel Libye zemí, která má státnost,“ prohlásil na tiskové konferenci se svým srílanským kolegou Dineshem Gunawardenou.

Ruský ministr kromě toho varoval, že se extremisté ze Sýrie, mj. z Idlibu, přemísťují do Libye, aby „kalili vodu“ také tam.

„Přibližně 90 % území Syrské arabské republiky kontroluje zákonná vláda. Zbývají ohniska teroristické aktivity, jde především o Idlib, kde teroristé postupně ztrácí své pozice. Ale bohužel, mluvíme-li o spojení mezi Sýrií a Libyí, přemísťují se ve značné míře do Libye, aby i nadále kalili vodu v této zemi,“ řekl Lavrov.

Lavrov v závěru prohlásil, že Rusko bude i nadále vynakládat úsilí na urovnání situace v Libyi. Zdůraznil, že je nutné pobízet všechny libyjské strany k tomu, aby se domlouvaly a nepoužívaly vojenské síly.

„Budeme pokračovat v úsilí v tomto směru. Definitivního výsledku nebylo zatím dosaženo!“ podotkl Lavrov.

Včera v Moskvě proběhla jednání libyjských stran za účasti zástupců RF a Turecka. Informovaný libyjský zdroj oznámil, že velitel Libyjské národní armády Chalífa Haftar opustil Moskvu, aniž by podepsal dohodu o příměří s vládou Faíze Sarrádže. Ministr zahraničí Vlády národní shody Muhammed at-Tar Siyala Sputniku oznámil, že vládní delegace dohodu podepsala a odletěla do Istanbulu.

Lavrov dříve prohlásil, že závěrečný dokument jednání v Moskvě podepsalo několik stran libyjského konfliktu, Haftar ale řekl, že potřebuje více času.

Po svržení a vraždě libyjského předáka Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye prakticky přestala existovat jako jednotný stát. V současné době v této zemi panuje dvojvládí. Na východě zasedá lidem zvolený parlament a na západě v hlavním městě Tripolisu Vláda národní jednoty zformovaná za podpory OSN a Evropské unie. Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou Chalífy Haftara.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AZ4u
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0828 sec,0.0400 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,033,968B