Středa 05 únor 2020
Ad: Vzpomínka na Mílu   
Pridal tk Středa 05 únor 2020 - 03:33:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Když jsem si přečetl výše uvedenou stať, inspirovalo mě to okamžitě k tomu, abych zavzpomínal na Mílu Ransdorfa tak trochu z mého pohledu. V roce 2014, jakož i léta předtím, jsem navštívil Setkání občanů pod Kunětickou horou a šťastná náhoda tomu chtěla, abych se s tehdejším poslancem PhDr. Miloslavem Ransdorfem, CSc. členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a místopředsedou Výboru pro zahraniční věci nejenom potkal, ale abychom probrali pro mě méně známá, i když o to důležitější témata, týkající se kupř. jeho činnosti v Evropské sjednocené levici.

Především byl značně překvapen tím, když jsem se představil jako člen Pěveckého sdružení pražských učitelů.Hned zareagoval: „No, tam přece zpíval můj učitel na FF UK v Praze Doc. PhDr. Dušan Machovec, CSc.“

Dušan byl můj kolega ze Sdružení, působil jako chorovod sekce tenorů, populárně a zábavně uváděl koncerty nejenom na tuzemských vystoupeních, ale i německy při koncertních zahraničních zájezdech, upravoval lidové písně, jedinečně doprovázel na klavír spolu s Oldřichem Duzbabou např. mužské sbory s názvem Tři sbory Antonína Dvořáka, každoročně na vánoční koncert pro nás napsal novou koledu, byl to prostě hudební vědec, hudební skladatel a korepetitor.

Dušan Machovec vystudoval filozofii jako hlavní obor a hudební vědu. Předmět Dějiny filozofie vyučoval v různých formách studia na FF UK téměř 40 let, jeho bibliografie, podobně jako vydané sborníky a příspěvky v časopisech, byla značně široká a týkala se především antické filozofie.

Často v rozhovorech se mnou uváděl jméno Miloslava Ransdorfa, jehož považoval za své pedagogické dráhy na vysoké škole za jednoho nejnadanějších studentů s mimořádnými vědomostmi a schopnostmi (opravdu encyklopedickými) v oboru historie a filozofie, který byl rovněž t.tv. pomocnou vědeckou silou. Dizertační absolventskou prací Politické teorie rané renesance a reformace získal titul PhDr. (v 25 letech – sic!) a dizertací Husitská ideologie a vznik raně buržoazního myšlení v roce 1982 vědecký titul CSc.

Od roku 1990 byl členem KSČM a poslancem nejprve SN Federálního shromáždění, potom poslancem Poslanecké sněmovny PČR a nakonec poslancem Evropského parlamentu až do své smrti 22.ledna 2016. Jeho bibliografie je velice rozsáhlá. Vzpomenu jen dvou knih, a to Muž velké touhy a Hledali spravedlivější svět. Obě mám ve své knihovně. Nedají se číst jako „krásná literatura“, o každé větě a každém výrazu se musí mnoho přemýšlet. Tak jsou náročné!

Tehdy pod Kunětickou horou Míla slíbil, že mně pošle básničku, která „hodnotí“ politickou situaci a kterou obdržel svého času od D. Machovce. Jakkoliv mně dal i navštívenku s kontakty, nedošlo na to. Zkoušel jsem se ještě pídit v jeho pozůstalosti, ale nikde není. Škoda. Měl bych na oba památku.

K úmrtí Miloslava Ransdorfa se vyjádřil i prezident Miloš Zeman – cituji:“Je mi to líto. Byl to jeden z nejbystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal.“ A ještě jeden citát z FB: „Velikost pana Ransdorfa přesahuje možnosti většiny. Škoda takového člověka.“

Na závěr chci vše poněkud odlehčit. Roman Blaško píše ve svém příspěvku o tom, jak Míla pracovně relaxoval u své maminky v Petrovicích (myšleno u Rakovníka) – natíral, štípal dříví, trhal plevel apod. I já pocházím z Petrovic u Kutné Hory (obec vznikla ve 14. stol.) a domácky mně říkají také Míla.To jen tak, aby řeč nestála.


Miloslav Samek
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.4237 sec,0.2960 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,336kB