Neděle 01 březen 2020
Krize okolo koronaviru dokazuje nepřipravenost státu na krizové situace.. Náš stát má rezervy potravin jen jeden den. Naše země není potravinově soběstačná   
Pridal tk Neděle 01 březen 2020 - 05:33:25 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Krize okolo koronaviru dokazuje nepřipravenost státu na krizové situace. Česká Správa státních hmotných rezerv má zásoby potravin pouze na 1,3 dne, i když zvýšení na tři dny mělo zajistit ministerstvo zemědělství už před čtyřmi lety! Stejně tak hnutí SPD dlouhodobě upozorňuje na to, že je naše země potravinově nesoběstačná, což může přinést fatální důsledky například v okamžiku války, migrační krize, ekonomické krize či například pandemie. Náš stát rovněž nemá dostatečnou kapacitu pro ostrahu hranic pro případ migrační invaze či nějaké zhoubné pandemie.

Kolem koronaviru určitě nechceme šířit paniku, ale v budoucnu právě mohou přijít mnohem horší krize. Nemůžeme spoléhat na to, že sem nám konflikty, masová migrace či ekonomické krize vyhnou.

Potravinová soběstačnost je minulostí, vzato v celkovém finančním vyjádření jsme soběstační asi z 65 %, jestli vůbec. Brambor a ovoce dovážíme ročně kolem 25 %, zeleniny 65%…

Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v květnu řekl, že soběstačnost země ve výrobě vepřového masa se pohybuje mezi 36 až 38 procenty, u drůbežího je to 55 procent, u vajíček 60 procent a u mléka kolem 85 procent.

V roce 1990 jsme pěstovali brambory na ploše 109 tisíc hektarů, poslední statisticky uzavřený rok 2017 říká, že je to už necelá čtvrtina, přesně 23 418 hektarů.

V roce 1990 jsme vyprodukovali 1,5 milionu tun jatečných zvířat celkem (skot, prasata, drůbež, bráno v živé hmotnosti) a nyní je toto číslo na necelé polovině – 719 tisíc tun v roce 2017! Například při současných stavech prasat, kdy jsme soběstační ve vepřovém mase ani ne ze 40 procent, nemůžeme na návrat k soběstačnosti ani pomyslet. Současný stav chovaných prasat je 1,5 milionu, což je necelá třetina stavů před třiceti lety! Jenom pro představu, tato země jich uživila i přes 5 milionů – v roce 1981 byly stavy prasat 5,1 milionů kusů!

Řešením je podpora infrastruktury našeho venkova a našich českých zemědělců a ochrana klíčových komodit. Zemědělská politika musí být znovu pod kontrolou našeho státu a hnutí SPD bude podporovat potravinovou soběstačnost našeho státu v nejzákladnějších komoditách, abychom byli připraveni na výživu obyvatelstva ČR pro případ války, ekonomické či migrační krize. Stejně tak budeme podporovat obnovu našeho venkova, aby tam lidé zase chtěli žít.

Stejně tak musíme i budovat armádu, která bude schopná chránit naše území a naše hranice a nebude expedičním sborem pro zahraniční agrese USA!

Autor: Radim Fiala
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1389 sec,0.0698 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,097kB