Neděle 01 březen 2020
Slovenské volby   
Pridal tk Neděle 01 březen 2020 - 05:53:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Sobotní parlamentní volby na Slovensku vyhrálo na plné čáře protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče. Po sečtení výsledků z více než 90 procent volebních okrsků OLaNO vede s podporou 24,95 procenta hlasů. Dosavadní nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie Roberta Fica utrpěla porážku a odchází do opozice. Během sčítání hlasů pouze ztrácela a skončila se ziskem 18,56 procenta hlasů.

Matovič tvrdí, že chce vytvořit nejlepší vládu pro Slovensko. „Pokusíme se vytvořit tu nejlepší vládu, jakou Slovensko může mít, kde spravedlnost bude platit pro všechny,“ řekl. Chce v parlamentě získat ústavní většinu, aby například prosadil prověrky soudců. „nečekají nás růžové zítřky, chlív je plný a my počítáme s každým, kdo chce přiložit ruku k dílu,“ dodal Matovič.

Novou slovenskou vládu by tak měly sestavovat strany demokratické opozice. Matovič tvrdí, že pro povolební jednání nebude dopředu stanovovat žádné podmínky. „Bylo by nezodpovědné hned na počátku vytvářet nějaké překážky,“ řekl.

Do sněmovny se se dostala se ziskem 5,90 procenta Svoboda a solidarita stejně jako nová strana Za lidi (5,56 procenta) exprezidenta Andreje Kisky. Úspěch zaznamenala strana SME Rodina. S podporou 8,32 procenta voličů předběhla krajně pravicovou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), kteří získali 8,15 procenta.

Pod volebním prahem zůstane koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Koalicece totiž potřebuje pro vstup do parlamentu získat sedm procent. Po sečtení téměř devadesáti procent volebních okrsků má jen 6,58 procenta.

Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít ve slovenské sněmovně zastoupení početná maďarská menšina. V reakci na volební propadák odstoupil v noci na neděli předseda této strany Béla Bugár.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1026 sec,0.0568 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,093kB