Pondělí 02 březen 2020
Macron slíbil pomoc při ochraně hranic EU před migranty   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 10:49:39 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Francie vyjadřuje svou solidaritu s Řeckem a Bulharskem a je připravena poskytnout pomoc při ochraně hranic před migranty. Prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron.

Nedávno Turecko po vyhrocení situace v syrském Idlibu vydalo prohlášení, že již nedokáže zadržet proudy migrantů a uprchlíků, a otevřelo své hranice s EU.

„Francie vyjadřuje plnou solidaritu s Řeckem a Bulharskem a je připravena přispět k úsilí evropských států, aby jim poskytla pohotovou pomoc a ochránila hranice. Musíme spolupracovat, abychom se vyhnuli humanitární a migrační krizi,“ napsal Macron na Twitteru.

Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas po nedělním mimořádném zasedání Řecké národní bezpečnostní rady uvedl, že situace s uprchlíky představuje „aktivní, vážnou, mimořádnou a asymetrickou hrozbu pro národní bezpečnost země“.

Řecké ministerstvo zahraničí již dříve prohlásilo, že Turecko zahájilo dezinformační kampaň, a že zprávy o desítkách tisíc migrantů, kteří pronikli do Řecka, neodpovídají skutečnosti. Turecký ministr vnitra Sulejman Sojlu v neděli 1. března uvedl, že hranici překročilo již 76 358 migrantů. Erdogan již dříve prohlásil, že jeho země otevřela své hranice s EU pro syrské uprchlíky.

Prezidenti a premiéři členských států EU se v polovině března roku 2016 dohodli s Tureckem na společném plánu boje proti migrační krizi. Jde mimo jiné o poskytování finanční pomoci Ankaře při přijímání uprchlíků, návratu do Turecka všech nelegálních přistěhovalců, kteří přišli do Řecka z tureckého území, a přijímání legálních syrských uprchlíků z Turecka do EU podle formule „jeden za jednoho“.

Ömer Çelik, mluvčí vládnoucí turecké Strany spravedlnosti a rozvoje, již dříve uvedl, že Turecko chce i nadále sledovat svou migrační politiku, ale už není schopno mít pod kontrolou tok uprchlíků ze Sýrie.

Země, které sousedí s Tureckem, následně informovaly o zpřísnění kontroly na hranicích.

Orbán posiluje bezpečnost hranic

Maďarský premiér Viktor Orbán se rozhodl posílit ochranu hranic a věnovat zvláštní pozornost migrační cestě na Balkáně poté, co jej Tayyip Erdogan informoval, že Turecko otevírá hranice pro uprchlíky.

Maďarská vláda v pátečním prohlášení uvedla, že Orbán vedl telefonický rozhovor s tureckým vůdcem Tayyipem Erdoganem. Během něj dotyční diskutovali o situaci v Sýrii a o otázce migrace.

Reakce Slovenska

Na tuto situaci zareagoval i slovenský premiér Peter Pellegrini na sociální síti, kde zveřejnil video, ve kterém promlouvá k občanům.

„Jsme připraveni kdykoliv posilnit našimi policejními složkami ochranu jižní shengenské hranice v Maďarsku, která je i naší hranicí. A stejně tak si všechny své povinnosti plní i na východní hranici s Ukrajinou a všechny bezpečnostní složky na Slovensku,“ říká premiér.

Zdroj: https://sptnkne.ws/B7EH
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0729 sec,0.0250 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,098kB