Úterý 19 květen 2020
Zahrávání si s rasismem se může americkým politikům vrátit   
Pridal tk Úterý 19 květen 2020 - 04:19:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
„V době krize jsme se stali svědky nejlepších stránek lidské povahy, ale někdy jsme viděli i ty nejhorší stránky." Nedávno to řekl starosta San Antonia v Texasu ve Spojených státech Ron Nirenberg. Poukázal na to, že během pandemie pneumonie koronaviru došlo k nárůstu nenávistných slovních projevů. Aby se zabránilo šíření rasismu, přijali zástupci města San Antonio jednomyslně rezoluci, která zakazuje používání urážlivých výrazů souvisejících s konkrétními etnickými skupinami nebo regiony, jako jsou „čínský virus" a „kung-fu virus". Rezoluce také zdůraznila, že nový koronavirus nezpůsobila konkrétní rasa a nesprávné formulace s rasistickými tendencemi podporují zločiny z nenávisti vůči asijským Američanům a asijským přistěhovalcům.

Po vypuknutí epidemie koronaviru se někteří politici ve Washingtonu pokoušeli převést odpovědnost vyvoláním rasové opozice a nenávisti, aby zakryli problémy způsobené slabou reakcí na epidemii.

Kvůli jejich škodlivé manipulaci došlo ve Spojených státech od vypuknutí epidemie koronaviru k náhlému zvýšení rasové diskriminace. V New Yorku byla jedna asijská žena postříkána kyselinou sírovou, asijský student na střední škole v Kalifornii byl zbit a musel být hospitalizován, tři lidé z asijské rodiny v Texasu byli pobodáni... Webové stránky The Time citovaly informace lobbystické organizace, která od vypuknutí epidemie shromáždila pouze ve Spojených státech informace o více než 1.200 nenávistných útocích proti Asiatům.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová nedávno zdůraznila, že tato epidemická krize odhalila některé hluboce zakořeněné předsudky a zintenzivnila projevy xenofobie a nenávisti. Dokument „Asijští Američané" nedávno odvysílaný společností American Public Broadcasting Corporation popisuje výzvy, kterým více než 100 let čelí asijští Američané ve Spojených státech. Producentka filmu Renee Tajima-Peña se domnívá, že „současná americká vláda se rozhodla démonizovat Čínu pod záminkou epidemie, což negativně ovlivňuje všechny asijské Američany ve Spojených státech."

Objektivně vzato, rasismus existuje v americké společnosti už dlouho a stal se trvalým problémem v systému správy. Rasová nenávist prohlubuje nespravedlnost, které čelí lidé různých ras ve Spojených státech a představuje novou překážku v už tak obtížném boji proti epidemii.

Situace „dvojích standardů" používaných vládou USA proti různým etnickým skupinám se během epidemie stala ještě závažnější. Podle údajů úřadu v Brooklynu v New Yorku bylo mezi 17. a 4. březnem zatčeno 40 lidí za porušování předpisů o dodržování sociální vzdálenosti, z toho 35 afrických Američanů, 4 latinskoameričtí Američané, pouze jeden člověk byl běloch. V ostrém kontrastu k tomu, The New York Times nedávno uvedl, že ve stejných dnech newyorská policie distribuovala masky mnoha bílým turistům v parcích na Manhattanu, Williamsburgu a v dalších oblastech. Je ironií, že mnoho z nich nedodržovalo společenskou vzdálenost, ale tvořili skupinky s cílem opalovat se.

Ještě krutější je, že v situaci nedostatku zdravotnických materiálů praktikují američtí politici otevřeně sociální darwinismus a lidé různých etnik zůstali v této krizi „opuštění". Senátorka americké Demokratické strany Elizabeth Warrenová připustila, že kvůli desetiletí trvajícím „strukturálním" rasistickým politikám Spojených států nemá mnoho lidí s jiných etnik přístup ke kvalitním lékařským službám. V některých amerických nemocnicích se barva kůže stala kritériem pro posuzování priority záchrany. Imunoložka z amerického Národního institutu pro zdraví Kizzmekia Corbettová řekla, že pokud je nedostatek plicních ventilátorů, neposkytují americké lékařské instituce intubační léčbu africkým Američanům.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1034 sec,0.0340 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,174kB