Čtvrtek 21 květen 2020
EU vyzývá Izrael, aby upustil od anexe palestinských území   
Pridal tk Čtvrtek 21 květen 2020 - 04:37:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Francie, Belgie, Německo, Estonsko, které jsou členskými zeměmi Rady bezpečnosti OSN, a Polsko, které se k nim připojilo, vyzvaly Izrael, aby upustil od anexe palestinských území.

„Rozhodnutí založené na přístupu dvou států s Jeruzalémem jako hlavním městem dvou států je jedinou cestou k zajištění udržitelného míru a stability v regionu,“ řekl novinářům stálý představitel Belgie Mark Pexton jménem pěti zemí.

Podle stálého zástupce jsou země znepokojeny záměrem Izraele anektovat palestinská území.

„Naléhavě vyzýváme Izrael, aby se zdržel všech jednostranných rozhodnutí, která by vedla k anexi jakéhokoliv okupovaného palestinského území a představovala by porušení mezinárodního práva,“ prohlásil Pexton.

Podle jeho slov si všech pět zemí přeje usnadnit obnovení přímých jednání mezi stranami s cílem vyřešení všech otázek konečného statusu a dosažení udržitelného míru.

„Jsme připraveni okamžitě spolupracovat s novou vládou (Izraele - red.) a se všemi příslušnými hráči,“ řekl.
Izraelská policie u dveří čínského velvyslance v Izraeli, v domě Du Wei ve městě Herzliya, nedaleko Tel Avivu, Izrael 17. května 2020

Americký prezident Donald Trump 28. ledna představil mírový plán známý jako „dohoda století“. Plán Bílého domu uznává Jeruzalém jako jediné a nedělitelné hlavní město Izraele, otevírá Izraeli možnost připojit palestinská území na Západním břehu Jordánu a rozšířit svou suverenitu na údolí Jordánu a navrhuje také vytvoření demilitarizovaného palestinského státu, zbaveného kontroly nad svými hranicemi a vzdušným prostorem. Jako budoucí hlavní město Palestiny plán navrhuje vesnici Abu Dis ve východním předměstí Jeruzaléma.

Palestinci a řada zemí tento plán nepřijali, protože podle jejich názoru zbavuje Palestince práva na tato území stanovená rezolucemi OSN. Prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás rovněž odmítl nový plán s tím, že Palestinci trvají na uznání svého státu s hranicemi z roku 1967 s hlavním městem v Jeruzalémě.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CzMp
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1061 sec,0.0325 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,173kB