Neděle 07 červen 2020
Aktivisté v Londýně na výročí Dne D pomočili sochu Churchilla. Protesty se konaly i v Praze   
Pridal tk Neděle 07 červen 2020 - 06:15:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Protesty proti policejní brutalitě a rasismu se přelily ze Spojených států do Evropy. V Londýně na ně doplatil pomník bývalému britskému premiérovi Winstonu Churchillovi. Demonstranti v den výročí vylodění v Normandii sochu počmárali a pomočili. Později se vyřádili i na soše amerického prezidenta z doby občanské války Abrahama Lincolna.

K vandalskému činu došlo při několikatisícové demonstraci, kterou pořádalo hnutí Black Lives Matter na Parliament Square v Londýně. Sochu Churchilla vandalové posprejovali zelenou barvou a počmárali hanlivými nápisy. Podle videa zveřejněného na sociálních sítích jeden z účastníků akce se na podstavec dokonce vymočil.

K vandalskému činu navíc došlo v den 76. výročí vylodění spojeneckých sil v Normandii v době 2. světové války. Policie řádění demonstrantů nečinně přihlížela. Poté, co byl akt vandalismu dokonán, pomník policisté obklopili.

Demonstranti se ale následně pustili do dalšího památníku. Jím byla socha republikánského prezidenta Abrahama Lincolna z dob občanské války Severu proti Jihu. Ačkoli právě on se zasloužil o zrušení otroctví ve Spojených státech, demonstranti sochu obložili plakáty s hesly a počmárali ji jmény zemřelých černochů.

Protesty, které způsobila smrt Afroameričana Geroge Floyda v americkém Minneapolisu po brutálním zásahu policie, se v Londýně konaly i navzdory varování ministra zdravotnictví Matta Hancocka, který prosil veřejnost, aby se vyhnula velkým shromažďováním kvůli pandemii koronaviru.

„Stejně jako mnoho dalších jsem šokovaný smrtí George Floyda a chápu, že lidé jsou z toho hluboce rozrušeni. Stále ale čelíme zdravotní krizi a koronavirus zůstává skutečnou hrozbou a důvodem, proč je teď důležité, aby lidé tato pravidla tento víkend dodržovala, je ochránit sebe a svou rodinu před touto hroznou nemocí,“ vyzval ministr.

Na demonstraci byli přítomni dobrovolníci, kteří poskytovali dezinfekční prostředky na ruce, rukavice a masky.

Protestovalo se i v Praze

Protesty se nevyhnuly ani Praze. Na Staroměstském náměstí odpoledne demonstrovaly proti policejnímu násilí a rasismu asi tři stovky převážně mladých lidí. Podle informací ČTK se akce z větší části účastnili cizinci. Mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina. Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze. Ti ve svých projevech zdůraznili, že se v české metropoli s projevy rasismu nesetkávají.

Účastníci akce na náměstí poklekli a předčítali jména obětí údajné policejní brutality. Demonstranti v Praze měli roušky s nápisem „I can´t breathe“ (nemohu dýchat), transparenty „Bez spravedlnosti není mír“ a různá protirasistická hesla. Skandovali „Black Lives Matter“ (na černošských životech záleží).

Zhruba po dvou hodinách se část protestujících vydala na pochod k americké ambasádě. Před její vrata položili transparenty a skandovali jméno George Floyda. Celá akce skončila kolem 19. hodiny a obešla se bez incidentů. Organizátoři dopředu avizovali, že nebudou akceptovat žádné násilí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CBkm
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0928 sec,0.0346 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,223kB