Středa 10 červen 2020
Okolnosti stažení amerických vojáků z Německa   
Pridal tk Středa 10 červen 2020 - 05:20:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Podle amerických médií americký prezident Donald Trump vyzval Pentagon, aby před koncem září stáhnul z Německa skoro deset tisíc amerických vojáků. Podle amerického listu The Wall Street Journal Trumpova vláda plánuje stáhnout 9,5 tisíce amerických vojáků ze současných 34,5 tisíc v Německu. Tento nečekaný plán na stažení vojáků vyvolal velkou reakci v těchto dvou zemích. Podle tiskové agentury Reuters jeden úředník prohlásil, že americká strana začala plánovat stažení vojáků už v loňském září a nedávno rozhodla o podrobnostech. Tito američtí vojáci budou umístěni do Polska nebo se vrátí do USA. Úředník uvedl, že důvodem tohoto kroku je růst výdajů NATO na obranu. „V Německu není potřeba tolik amerických vojáků", stažení vojáků nesouvisí s napětím ve vztazích mezi Trumpem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Nicméně je jasné, že americké vysvětlení je velmi zdráhavé. V praxi poškodily spory v sérii otázek vztahy mezi oběma stranami, které byly velmi těsné. Analytici se domnívají, že cílem Trumpova rozhodnutí je vyvíjet tlak na německou vládu, aby přinutil ostatní své partnery udělat věci podle americké vůle. Trumpova vláda od nástupu do úřadu vždy klade důraz na prioritu USA, i při jednání se svými partnery nikdy neudělá kompromis, s čímž jsou velké evropské země, včetně Francie a Německa, nespokojeny. Podle zprávy se americký prezident Donald Trump a německá kancléřka Angela Merkelová v telefonickém rozhovoru neshodli v některých otázkách týkajících se Číny, Íránu a NATO, Merkelová také odmítla pozvání americké vlády k účasti na summitu G7, s čímž byl Trump velmi nespokojen.

Podle současné situace nebyl spor mezi Německem a USA o amerických vojácích v Německu zatím vyřešen, ale Německo pohlíží na události z dlouhodobějšího hlediska. Německý ministr zahraničí před několika dny v rozhovoru pro média řekl, že Summit EU a Číny se uskuteční podle plánu v září, Německo má mnoho témat k projednání s Čínou. List Der Spiegel vydal 30. května článek, ve kterém napsal, že německá kancléřka chce využít funkční období Německa jako předsednické země EU k přiblížení k Pekingu. Merkelová také zdůraznila, že vztahy s Čínou budou těžištěm její diplomacie. Německo chce nadále upevňovat spolupráci s Čínou nejenom v rámci obchodu, ale také uzná důležité postavení Číny v mezinárodních institucích, a podpoří spolupráci v oblasti klimatických změn, ochrany životního prostředí a bezpečnosti.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2430 sec,0.1619 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,340kB