Čtvrtek 18 červen 2020
Ve Švédsku vyzvali k odstranění sochy Karla XII. a jejímu nahrazení Gretou Thunbergovou   
Pridal tk Čtvrtek 18 červen 2020 - 04:20:38 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Bývalý starosta švédského města Umeå Jan Björinge vyzval k nahrazení sochy „autokratického vládce“ Karla XII. pomníkem ekologické aktivistky Grety Tunbergové. To by podle něj „podpořilo soudržnost a benevolentní sociální duch“ Švédska.

Björinge v komentáři pro deník Aftonbladet poukázal, že nepokoje ve Spojených státech zhroutily problém soch, které se občas stávají terčem vandalů. Zdůraznil, že sochy byly svrženy davy v průběhu let znovu a znovu, například sochy Lenina, Marxe a Saddáma Husajna. Podle něj se to stalo, protože „odrážely hodnoty utlačovatelů“.

Björinge rovněž obvinil ředitele Švédské rady národního dědictví Larse Amréuse, který dříve napsal:

„Nechci říci, že všechny sochy zůstanou navždy. Ale v naší době je pravděpodobně dost nespravedlnosti, kterou je třeba řešit. Snaha o korekci historie nemusí vždy sloužit tomuto účelu,“ uvedl Amréus o válce proti památkám, které otřásly Evropou.

„Rozumnějším postojem Švédské rady pro národní dědictví a dalších státních institucí, stejně jako místních samosprávných celků, by mělo být osvobození veřejných míst od symbolů zlých skutků a zastaralých hodnot. Místo toho naplňte parky a náměstí věcmi, které podporují soudržnost a benevolentní sociální duch naší země,“ reagoval Björinge.

„Odstraňte Karla XII. a nahraďte ho klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou nebo alespoň diplomatem Dagem Hammarskjöldem! Oba přispěli k humánnějšímu a udržitelnějšímu světu,“ vyzval Björinge.

Karel XII. je polarizovanou postavou, jelikož přivedl svou zemi na vrchol její imperiální síly, ale také způsobil její pád s jeho nešťastnou invazí do Ruska a severní válkou, která vedla k zániku Švédské říše po jeho smrti. Nicméně v moderní době Karel XII. zůstává ikonickou postavou ve vlasteneckých kruzích.

Zdroj: https://sptnkne.ws/CHqn


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1759 sec,0.1098 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,222kB