Čtvrtek 10 září 2020
Deutsche Bank předpovídá ve světě „éru nepořádku“   
Pridal tk Čtvrtek 10 září 2020 - 10:25:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rok 2020 může být rokem nové éry lidských dějin, která definuje pojem „nepořádek“, píše Deutsche Bank v nové studii. Jedním z jejích hlavních motivů bude studená válka mezi USA a Čínou.

Éra globalizace, která trvá od roku 1980, se chýlí ke konci a je nahrazována „stoletím neuspořádanosti“, tvrdí Deutsche Bank ve studii z 8. září.

Zpráva, kterou připravil stratég banky Jim Reid a jeho kolegové, uvedla, že nová éra bude charakterizována vzestupem čínské ekonomiky nad Spojenými státy a doprovodným napětím mezi nimi, pokračováním růstu globálního dluhu, politikou „peněz vrtulníků“ od centrálních bank a vzestupem tisíciletí (kteří vstoupili do EU).

Narušení vztahů bude definovat novou éru, alespoň zpočátku, na deset nebo více let. „Ne každý nepořádek je špatný,“ poznamenává Deutsche Bank.

„Musíme zdůraznit, že nová éra by neměla být brána jako důvod k upuštění od nákupu finančních aktiv, protože nová éra přinese rozsáhlé intervence [měnové politiky] a likviditu,“ pokračují autoři.

Pokud by však předchozí éra globalizace byla spojena s rekordním kumulativním růstem cen aktiv, pak „věk nepořádku“ ohrožuje současné globální odhady, zejména v reálných hodnotách, varuje banka.

Osm klíčových témat

Věk poruchy bude charakterizován nejméně osmi tématy:

♦ zhoršení vztahů mezi USA a Čínou s rostoucí ekonomickou váhou Pekingu;
♦ moment pravdy pro Evropu: pandemie COVID-19 dala nový impuls integračním procesům, ale je pravděpodobné, že Evropa zůstane ve stavu ekonomické stagnace s vyhlídkou na politickou fragmentaci;
♦ další zvyšování dluhu a šíření politiky „peněz vrtulníků“ jako monetárního proudu;
♦ pravděpodobný růst inflace v důsledku fiskální a měnové expanze;
♦ posílení ekonomické nerovnosti v raných fázích post-skew epochy, ale později - obrácení tohoto trendu: státy začnou od bohatých vybírat více daní;
♦ tvrdší konkurence mezi generacemi: tisíciletí a mladší lidé do roku 2030 dohoní počet starších generací, což jim umožní určit výsledky demokratických voleb;
♦ rostoucí celosvětové znepokojení v otázkách klimatu;
♦ nová technologická revoluce.

Další studená válka

Čína by mohla předstihnout USA v nominálním HDP do konce tohoto desetiletí. Jak se propast mezi ekonomikami zmenšuje, vzroste obavy z takzvané Thucydidovy pasti (termín znamenající riziko vojenského konfliktu mezi dvěma soupeřícími mocnostmi, když jedna dobíhá druhou v ekonomické síle).

Deutsche Bank poznamenává, že za posledních 500 let došlo k 16 takovým situacím a ve 12 případech to vedlo k válce.

„Vojenský konflikt je dnes velmi nepravděpodobný, ale spíše je pravděpodobné, že dojde k ekonomické válce,“ píší analytici.

Konfrontace mezi USA a Čínou, která naberou na síle bez ohledu na výsledek nadcházejících prezidentských voleb v Americe, bude připomínat studenou válku mezi SSSR a USA. Projevy hospodářského konfliktu budou další cla, sankce, blokování aktiv, zákazy přenosu technologií. To jistě povede k vytvoření venkovských bloků - jednoho vedeného Čínou, druhého vedeného Spojenými státy.

Země jihovýchodní Asie vstoupí na oběžnou dráhu Číny, ale Japonsko, Jižní Korea a Austrálie pravděpodobně skončí v americkém táboře. Čína, Rusko, Evropská unie a Turecko budou bojovat o vliv na Středním východě a v Africe.

Generační konfrontace

V Evropě narůstá problém velkých dluhů. Uprostřed rostoucího dluhu jsou globální výpůjční sazby na přijatelné úrovni pouze díky intervencím centrálních bank, které narušují volný trh.

"V budoucnu uvidíme více krizí, více chaosu a více tisku peněz centrálními bankami," píše Deutsche Bank.

Přechod k politice „peněz vrtulníků“, který implikuje vstřikování likvidity nikoli do finančního sektoru, ale do širší ekonomiky (například domácností nebo reálného sektoru), pravděpodobně povede ke zrychlení inflace.

V post-podobném světě se ekonomická nerovnost mezi lidmi zpočátku zvýší, ale pak vlády pravděpodobně začnou zvyšovat daně na bohaté občany a korporace. S nerovností úzce souvisí i téma konkurence mezi věkovými generacemi.

Po roce 2030 Deutsche Bank odhaduje, že počet voličů patřících k mileniálům a mladším generacím v zemích G7 přesáhne počet voličů z generací narozených před rokem 1980.

Nové sladění „začne měnit výsledky politických voleb, a tedy i politiky“. Například mladší voliči v roce 2016 většinou hlasovali proti Donaldu Trumpovi a brexitu, ale jejich váha nestačila na to, aby změnila výsledek hlasování, poznamenává Deutsche Bank.

Mladší generace se více obávají změny klimatu. Autoři zprávy se domnívají, že uhlíková daň bude ve světě pravděpodobně zavedena v současném desetiletí. Nyní o tom diskutuje Evropská komise.

Předpokládá se, že evropští dovozci oceli, hliníku a dalších produktů s vysokou uhlíkovou stopou budou nuceni nakupovat uhlíkové jednotky - což je v podstatě ekvivalent dovozních cel.

A konečně, dnešní odhady ocenění technologických společností se pravděpodobně osvědčí, což povede k technologickým průlomům, nebo k opakování bubliny dot-com z roku 2000. V každém případě se však technologický závod vedoucích mocností jeví jako nevyhnutelný.

Zatímco USA zůstávají světovým technologickým lídrem, Čína se blíží výdajům na výzkum a vývoj v paritě kupní síly. USA a Čína budou pravděpodobně pokračovat v implementaci konkurenčních technologických standardů, uvedla Deutsche Bank.



Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon



Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.org



www.slevyusteckykraj.cz



TOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0825 sec,0.0435 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,026,584B