Čtvrtek 10 září 2020
„Jaderná odstrašující střela“: jaké jsou výhody ruského strategického komplexu „Yars“   
Pridal tk Čtvrtek 10 září 2020 - 11:07:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Irkutská jednotka strategických raketových sil byla kompletně znovu vybavena komplexy Yars s mezikontinentální balistickou raketou RS-24. Informovala o tom tisková služba ruského ministerstva obrany. Systém je vylepšenou verzí komplexu Topol-M. Armáda očekává, že dodávka Yarů vojákům by měla posílit bojové schopnosti úderné skupiny strategických raketových sil k překonání systémů protiraketové obrany. Odborníci připisují mobilitu, spolehlivost a přesnost výhodám těchto strategických komplexů.

29. gardová divize strategických raketových sil (Irkutská oblast) byla kompletně znovu vybavena mobilními komplexy „Yars“ mezikontinentální balistickou raketou RS-24 (ICBM). Informovala o tom tisková služba Ministerstva obrany RF. Jak vyplývá z informací vojenského oddělení, sloučenina dříve provozovala systém Topol se strategickou municí RS-12M.

"Delegace rady veřejnosti pod ministerstvem obrany Ruské federace uskutečnila pracovní cestu do nejvýchodnější jednotky strategických raketových sil - do irkutské raketové divize." Tato jednotka byla kompletně znovu vybavena mobilním raketovým systémem Yars, uvádí web ruského ministerstva obrany.

Tento systém je vylepšenou verzí komplexu Topol-M , který přijala Ruská federace v roce 1997. Vytvoření obou produktů provedli odborníci z Moskevského institutu tepelného inženýrství (MIT) za účasti renomovaného ruského vědce, akademika Ruské akademie věd Jurije Solomonova. Od roku 1997 zastává pozici generálního designéra MIT.

Vylepšete bojové schopnosti

Jak na konci roku 2019 řekl velitel strategických raketových sil Sergej Karakaev v rozhovoru pro televizní kanál Zvezda, název komplexu Yars znamená „jaderná odstrašující raketa“. Ruské jednotky provozují nové ICBM v důlní a mobilní verzi.

"Různé typy ICBM mají své vlastní výhody." Například doly jsou určitě lépe chráněny před zasažením řízenými střelami nebo jinými leteckými útoky. Raketa je umístěna ve značné hloubce a je chráněna železobetonovými krytkami, “uvedl v rozhovoru s RT Alexej Podberezkin, ředitel Centra vojensko-politického výzkumu MGIMO.

Ministerstvo obrany RF věří, že zásoby Yars by měly posílit „bojové schopnosti úderné skupiny strategických raketových sil k překonání protiraketových obranných systémů“.

RS-24 je navržen tak, aby zasáhl strategické cíle na vzdálenost až 11 tisíc km. Raketa je vybavena několika hlavicemi s individuálně naváděnými manévrovacími bloky. Let ICBM zajišťuje několik stupňů motorů na tuhá paliva.

Ministerstvo obrany Ruské federace nezveřejňuje přesnější informace o vlastnostech rakety. Ale v řadě zdrojů lze najít data, že síla hlavice RS-24 je asi 150 kilotun. Délka ICBM se odhaduje na 21,9 m, hmotnost je 46,5 tuny, kruhová pravděpodobná odchylka od cíle (chyba při zásahu) je 150 m.

Odborníci poznamenávají, že tuhá pohonná hmota RS-24 je znatelně lehčí než kapalina ICBM, která se nachází ve stacionárních odpalovacích zařízeních, kvůli potřebě její přepravy. Nápad MIT se od svých protějšků liší v menším užitečném zatížení, ale destruktivní síla rakety je dost dostatečná k provedení bojové mise.

"Výkon dílů RS-24 se může lišit a pohybuje se od 50 do 500 kiloton." To je dost na to, aby nepříteli způsobil nenapravitelné škody. „Yars“ je zároveň velmi mobilní a pro průzkumné prostředky nepřítele je obtížné sledovat jeho pohyb, zejména v zalesněných oblastech, “poznamenal Podberezkin.

Montáž RS-24 se provádí ve strojírenském závodě Votkinsk (Udmurtia), výroba automatických systémů řízení proti hluku se provádí v NPO Impulse (Petrohrad), výroba zařízení pro hydraulické systémy odpalovacích zařízení se provádí v elektromechanickém závodě Podolsk.

Volgogradská centrální designová kancelář „Titan“ vyrábí technickou podporu a kamuflážní vozidla 15M69. Tato technika připravuje polohovou oblast pro umístění odpalovacích zařízení strategického komplexu na trasách bojové služby.

Jediným importovaným prvkem do modelu Yars je podvozek s uspořádáním kol 16 × 16, který vyrábí Minsk Wheel Tractor Plant (MZKT). Avšak jako alternativu k běloruským produktům vyvíjejí ruští inženýři technologicky vyspělejší produkt platformy-O .

Splňuje nejpokročilejší požadavky

V loňském rozhovoru s novinářem Andrejem Uglanovem popsal Jurij Solomonov svůj výtvor jako „nejmodernější ruskou zbraň“. Podle generálního designéra MIT Yars splňuje „nejpřísnější a nejpokročilejší požadavky na zbraně této třídy“.

V rozhovoru pro Zvezdu v prosinci 2019 Solomonov uvedl, že díky uvedení Yarsu do provozu se ruské armádě podařilo prosadit strategické pozemní zbraně.

"Ve Spojených státech proběhla poslední modernizace před 10-15 lety." Jejich seskupení je velmi staré, od roku 1960 ... Najednou měli pokusy o vytvoření mobilního pozemního raketového systému, v 80. letech byla mobilní raketa Midgetman s malou hmotností ... Ale tato činnost je spojena s obrovskými finančními náklady. A nesouhlasí s tím, “řekl Solomonov.

Podle vědce je hlavní výhodou Yars krátká aktivní letová fáze, která zajišťuje vysokou schopnost přežít ICBM. Hlavní konstruktér MIT také označil výhody komplexu jako nové pohonné systémy a bojové vybavení, které „má podstatně vyšší vlastnosti“.

Yars se navíc vyznačuje zvýšenou autonomií, která umožňuje prodloužit dobu trvání bojového výstupu posádek. Podle oficiálních údajů může být tato lhůta až 40 dnů. Pro takovou „cestu“ je komplex vybaven výkonnou dieselovou elektrárnou, kuchyní a ložnicemi typu kupé.

Za jízdy jsou v kabině neustále řidič, signalista a velitel. K odrazení útoku sabotážní a průzkumné skupiny (DRG) může posádka použít kulomet. Jak však zdůrazňují odborníci, odpalovací zařízení RS-24 je obecně spolehlivě pokryto „družinou“ sestávající z moderního vojenského vybavení.

Vzdálený odminovací stroj „Foliage“ je tedy odpovědný za zajištění důlní bezpečnosti bojových hlídkových cest . Jeho jedinečné zařízení je schopné neutralizovat výbušná zařízení s kovovými prvky, inženýrskou munici a improvizované bomby s elektronickými součástmi na vzdálenost až 70 m.

Funkce detekce a eliminace DRG je prováděna protisabotážním vozidlem Typhoon-M , navrženým na podvozku BTR-82. Tento komplex je vybaven průzkumným a sledovacím UAV Eleron-3SV, dálkově ovládanou věží 6S21, radarem, termokamerou, satelitní navigační sadou a prostředky pro potlačení rádiem řízených výbušných zařízení.

„Prvek jaderné triády“

Odborníci se domnívají, že v procesu vytváření Yars byli designéři MIT schopni výrazně zlepšit vlastnosti svého předchůdce Topol-M. Zejména moskevští specialisté zvýšili spolehlivost komplexu, úroveň zabezpečení a přesnost střely. Analytici také ocenili podvozek dodávaný společností MZKT.

Ruské ministerstvo obrany připravuje nasazení nového vesmírného sledu varovného systému raketových útoků do roku 2024, uvádí ...

Yars je organickým pokračováním naší legendární mezikontinentální balistické střely Topol. Rozdíl je v tom, že téměř všechny jeho hlavní prvky byly významně vylepšeny, “uvedl Podberezkin.

Podobného hlediska se drží i šéfredaktor časopisu Národní obrany Igor Korotchenko. V komentáři RT expert uvedl, že společnost Yars je sjednocena s rodinou Topol, což snížilo náklady na výrobu a provoz nejnovějších komplexů.

Korotchenko věří, že díky svým vysokým vlastnostem si MIT získal status nové generace ruských ICBM. Podle analytika pluky vyzbrojené Yars významně přispívají k zajištění úderného potenciálu strategických raketových sil.

Yars je důležitým prvkem jaderné triády, systému jaderného odstrašování. Klíčovou kvalitou komplexu je schopnost prorazit protiraketovou obranu ... Konstruktéři navíc zvýšili přesnost zasažení cíle. To vše příznivě odlišuje Yars od jeho předchůdců, “shrnul Korotchenko.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0667 sec,0.0250 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,034,840B