Sobota 12 září 2020
Ruská armáda varovala před provokacemi s chemickými zbraněmi v Sýrii   
Pridal tk Sobota 12 září 2020 - 05:42:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ruské centrum pro usmíření znepřátelených stran v pátek večer varovalo, že teroristé chystají provokaci s chemickými zbraněmi. Provokaci mají údajně provést ozbrojenci z teroristické organizace Tahrír al-Šám* na jihu syrského Idlibu.

Informaci o provokaci ze strany teroristů oznámil zástupce vedoucího centra, kontraadmirál Alexandr Grinkevič, a to během pátečního briefingu. Členové Tahrír al-Šám během ní mají použít jedovaté chemické látky.

„Ruské Centrum pro usmíření znepřátelených stran dostalo informaci o přípravě provokace ozbrojenci teroristické organizace Tahrír al-Šám za použití jedovatých látek v jižní části idlibské deeskalační zóny,“ uvedl Grinkevič.

Kontraadmirál dále dodal, že podle získaných informací teroristé plánují provést zinscenované natáčení v oblasti Džebel-Zavíja za účasti zahraničních novinářů. Tyto záběry mají být pak šířeny napříč internetem a v médiích blízkovýchodních a západních států. Vládní síly Syrské arabské republiky mají být obviněny z nasazení chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu.

Sýrie opakovaně odmítala obvinění, že během občanské války používala chemické zbraně. Svůj arzenál zlikvidovala po dohodě s Organizací pro zákaz chemických zbraní z roku 2013, kterou zprostředkovalo Rusko poté, co byl Damašek západními zeměmi obviněn z nasazení chemických zbraní proti civilistům.
Syrská vláda obvinila z použití chemických zbraní povstalce, aby tím přiměli západní mocnosti k vojenské pomoci.

Přesto v dubnu roku 2018 Spojené státy spolu s Velkou Británií a Francií podnikly letecký a raketový útok na cíle v Sýrii. Stalo se tak poté, co ji obvinily z použití chemických zbraní ve městě Dúma. Moskva a Damašek však tvrdí, že útok byl zinscenovaný.

Ruská armáda v minulosti opakovaně varovala před možnými provokacemi s použitím chemických zbraní.

Občanská válka v Sýrii trvá od roku 2011. Hlavní role mírového procesu se v lednu roku 2017 zhostily Rusko, Turecko a Írán, a to na konferenci v kazašské Astaně (dnes Nur-Sultan).

V pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštívil Sýrii. Byla to jeho první návštěva od roku 2012. Jak informovalo ministerstvo zahraničí, během návštěvy byly projednány aktuální otázky syrského urovnání a ruská strana znovu potvrdila své odhodlání podporovat konstruktivní vnitrosyrský dialog. Jednalo se rovněž o obchodní, hospodářské, vědecké a technické spolupráci. V létě se Moskva a Damašek dohodly na rozšíření ruské letecké základny Hmímím.

Přesto situace v okolí Idlibu a na severu a východě země i nadále zůstává napjatá. Při cestě ruského konvoje v Sýrii zahynul v polovině srpna po výbuchu bomby ruský generál. Stalo se tak při explozi improvizovaného výbušného zařízení v okolí města Dajr az-Zaur.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DBSg

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1022 sec,0.0582 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,016,176B