Pondělí 14 září 2020
O čem budou Putin a Lukašenko hovořit na dnešní schůzce v Soči   
Pridal tk Pondělí 14 září 2020 - 09:44:20 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dnes 14. září budou v Soči jednat prezidenti Ruska a Běloruska Vladimir Putin a Alexander Lukašenko. Jak již bylo v Kremlu uvedeno dříve, hlavními tématy setkání bude další integrace v rámci společné Unie, jakož i dvoustranná spolupráce v řadě oblastí, zejména ceny energetických zdrojů dodávaných do Běloruska.

Jak je uvedeno ve zprávě zveřejněné na webových stránkách prezidenta Ruské federace, jednání nastolí „klíčové otázky dalšího rozvoje rusko-běloruských vztahů strategického partnerství a spojenectví“. Současně bude zvláštní pozornost věnována provádění rusko-běloruských projektů v řadě oblastí a perspektivám rozvoje integračních procesů prostřednictvím společné Unie.

Dříve tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov také upřesnil rozsah témat, o kterých se chystají diskutovat Vladimir Putin a Alexander Lukašenko.

Prezidenti zejména nastolí otázky obchodních a ekonomických vztahů, včetně restrukturalizace státního dluhu Běloruska vůči Ruské federaci. Vedoucí představitelé budou také diskutovat o řadě dalších aktuálních témat, jako jsou ceny energetických zdrojů dodávaných do Běloruska, interakce mezi podniky a plán integrace.

"To vše se projednává pokaždé na schůzce dvou prezidentů." Nyní, v podmínkách, kdy Bělorusko prochází tak obtížnými dny, získává tato komunikace ještě větší naléhavost a důležitost, “- cituje Peskov TASS.

Energetické a ekonomické téma

Připomeňme, že 1. září šéf ministerstva financí RF Anton Siluanov uvedl , že ruská strana spolu se svými běloruskými kolegy zahajuje technickou studii podmínek refinancování dluhu Běloruska vůči Rusku.

Jak běloruský vůdce řekl na konci srpna, jde o refinancování dluhu ve výši 1 miliardy USD. Lukašenko dodal, že poté, co si tyto prostředky Bělorusko ponechá, bude „dobrým posílením“ běloruské národní měny.

Ve svém projevu 10. září o své nadcházející návštěvě Ruska prezident poznamenal, že očekává, že bude mít „tučnou pointu“ v provádění dohod dosažených dříve na jednáních mezi hlavami vlád obou zemí.

"Dobře vidíte situaci v Bělorusku." Myslím, že jsme v posledních dnech, možná pár týdnech, dosáhli významného pokroku při řešení problémů a úkolů, které se nahromadily mezi Běloruskem a Ruskem. Chtěl bych, aby byla tato dynamika zachována, “řekl běloruský prezident v rozhovoru s ruským velvyslancem Dmitrijem Mezentsevem.

Dříve, 11. září, vedl šéf Gazpromu Alexey Miller jednání s velvyslancem Běloruska v Ruské federaci Vladimirem Semashkem a běloruským ministrem energetiky Viktorem Karankevičem. Jak je uvedeno v ruské energetické společnosti, strany diskutovaly „o současných a budoucích otázkách spolupráce v plynárenském sektoru“. Je třeba poznamenat, že smlouvy mezi PJSC Gazprom a OJSC Gazprom transgaz Belarus o dodávkách pohonných hmot na běloruský trh a jejich tranzitu jsou platné do konce tohoto roku.

Spolupráce mezi zeměmi v oblasti energetiky byla projednávána také během návštěvy ruského premiéra Michaila Mishustina v Minsku počátkem září. V důsledku těchto jednání vedoucí ruské vlády poznamenal, že strany dosáhly dohody v otázkách týkajících se plateb za dodávky energie.

Michail Mishustin dále uvedl, že očekává obnovení objemu obchodu mezi Ruskou federací a Běloruskem, který v první polovině roku 2020 poklesl o 21% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Jak v rozhovoru pro novináře uvedl zástupce ředitele Ústavu pro strategická studia a prognózy univerzity RUDN Pavel Feldman, především na setkání vůdců Ruska a Běloruska bude otázkou potvrzení těch společných projektů, které jsou již plánovány nebo realizovány.

"Nejprve se jedná o dokončení výstavby JE Rosatom na území Běloruska." Minsk může poskytnout další záruky za nepřerušovaný tranzit ruských uhlovodíků, který prochází jeho územím. Není vyloučeno, že se opět bude hovořit o dodávkách běloruských produktů na ruský trh, na kterých dříve došlo k určitým neshodám, “uvedl Feldman.

Petr Petrovský, pracovník Filozofického ústavu Běloruské národní akademie věd, se zase domnívá, že prioritním tématem jednání budou energetické projekty, dlouhodobé smlouvy na ropu a plyn podle jasných a předvídatelných pravidel.

„Druhý bod: v letech 2012–2013 již bylo diskutováno vytvoření společných podniků, sjednocení ruských a běloruských podniků s cílem vyhnout se vnitřní konkurenci na odvětvovém základě a působit jako jednotná fronta na zahraničních trzích,“ připomněl expert v rozhovoru pro novináře.

Proces integrace

Kromě toho bude z pohledu politologů dalším důležitým tématem jednání mezi ruskými a běloruskými vůdci integrace obou zemí. Alexander Lukašenko dříve zdůraznil, že nyní již není možné provádět dohody stanovené v dohodě o vytvoření státu z roku 1999.

"Situace tehdy (v době podpisu smlouvy. - RT ) byla jiná ... A teď - poté vyrostly dvě generace." Jsou rozdílní. A dnes je nemožné realizovat integraci, která byla vysvětlena v unijní dohodě, “řekl Lukašenka 9. září v rozhovoru pro ruská média.

Ruští a běloruští politici proto podle něj začali pracovat na hledání nových způsobů integrace za současných podmínek.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0847 sec,0.0368 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,025,640B