Čtvrtek 31 leden 2013
Byla kampaň Karla Schwarzenberga skutečně tak slušná?   
Pridal tk Čtvrtek 31 leden 2013 - 06:33:51 Cist komentare / psat: 1 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Prezidentské volby skončily, je rozhodnuto. Prezidentem České republiky po Václavu Klausovi bude Miloš Zeman. Ráda bych teď napsala svůj pohled na celý tento předvolební boj i to, proč jsem se jako pravicově orientovaný člověk přiklonila k Miloši Zemanovi...


Ze začátku, když bylo známo, že do druhého kola postupuje Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg, mi bylo tak nějak jedno, který z nich vyhraje. Ani jeden z pánů nebyl mým favoritem a nejsem příznivcem volby "menšího zla". Jenže jak šel čas a kampaň gradovala, začala jsem v koutku duše doufat ve vítězství Miloše Zemana. Proč?

Nejdřív to bylo kvůli šílené mediální masáži ve prospěch Karla Schwarzenberga. Média adorovala knížete, jako by to byl anděl seslaný rovnou z nebe (přitom si vzpomínám na několik jeho "afér"). Na druhou stranu se z Miloše Zemana snažila udělat přímo vyslance z říše pekla (vzpomínám i na Milošovy "aféry", ale ta nevyváženost byla skutečně přehnaná). U obou kandidátů by se daly najít jak klady, tak i zápory. Ale co se týká médií, nějak podobně si představuji propagandu z Rudého práva. (Taky nevěřím, že ta snaha protlačit kníže na Hrad byla jenom kvůli jeho "modrým očím". Někdo Karla na Hradě zjevně moc chtěl.)

Dalším důvodem, který mě přiměl trošku více fandit Miloši Zemanovi, byl ten, jak se chovali někteří příznivci Karla Schwarzenberga a jak byla postavena jeho kampaň. Uznávám, že tato kampaň byla postavena velice chytře. Na první pohled se možná jevila jako "čistá" a slušná, na druhý pohled až tak ne. Kampaň knížete byla postavena na manipulaci a citovém vydírání. Heslo: "Všichni slušní lidé volí Karla!" A za tím takové to nevyřčené: Kdo nevolí Karla, je neslušný. Vždyť to je manipulace jako vyšitá.

Velká část příznivců knížete se na to chytla a začala tvrdit (v diskusích na internetu), že kdo nevolí Karla, je buran, hloupý, neslušný a podobně. (To ani nemluvím o tom, jak arogantně ze začali chovat některé "celebrity".) Normálně mi těch voličů Miloše Zemana přišlo líto. A taky to pokračuje i po volbách. Pořád vidím příspěvky typu: "Volil si Miloše, takže ti je přednější vulgarita než slušnost." Jenže to vůbec není pravda. Není to o slušnosti vs. vulgaritě. Do této pozice to postavila kampaň kolem Karla Schwarzenberga. Když někdo volil Miloše Zemana (nebo nevolil vůbec), neznamená to ještě, že si vybral vulgaritu. Důvody nevolení knížete mohly být různé... pro někoho mohl být Karel Schwarzenberg nevolitelný z důvodu podepsání dohody ACTA, z důvodu jeho postoje ke Kosovu nebo postoje ke korupci, z důvodu šílené mediální propagandy, z důvodu toho, že je předsedou TOP 09 nebo členem Bilderbergu... těch důvodů může být spousta a každému mohlo vadit něco jiného. To ale neznamená, že ti lidé volili vulgaritu, nebo že jim vyhovuje. To nám jenom podsouvala kampaň kolem knížete.

Kampaň kolem Karla byla jenom povedený politicko-marketingový produkt, který se skutečným Karlem měl pramálo společného. Bylo to něco podobného, jako reklama na prací prášek, který ale ve skutečnosti skvrny neodstraňuje. V podstatě hezká, ale klamavá reklama.
A kdyby vážně vyhrál Karel, tak to si ani neumím představit, jak by se pak chovala média. Když mu tak slepě nadržovala a to ještě ani nebyl prezidentem... byl by naprosto nevykazatelný: ať by udělal cokoli, prošlo by mu to, neboť "jeho" média a přátelé jej "podrží". Nemyslím si, že by byl Miloš Zeman ideálním prezidentem. Zdaleka ne. Ale bude vytvářet jistý tlak na vládu i na média, což vůbec není špatné. On bude "hlídat" novináře a novináři zas jeho. Taková rovnováha.

A co se týká obou kampaní (Karlova i Milošova), ve lhaní si můžou podat ruce. Rozdíl byl jenom v tom, že v kampani Miloše Zemana se lhalo přímo a očividně. V kampani Karla Schwarzenberga většinu špinavé práce udělala média, takže Karel mohl zůstat "čistý" a další lži probíhaly na základě manipulace, citového vydíraní a klamavé reklamy. Lhalo se prostě sofistikovaněji, což může být ve spojení s kultem osobnosti mnohem nebezpečnější...
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0606 sec,0.0230 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,031,496B