Středa 16 září 2020
Minsk ostře reagoval na prohlášení Evropské unie o nelegitimnosti Lukašenka   
Pridal tk Středa 16 září 2020 - 09:55:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Podle některých legislativních předpisů nebyly prezidentské volby v Bělorusku dokonalé, ale většina populace určila jejich vítěze a je těžké to zpochybnit, řekl ministr zahraničních věcí republiky Vladimir Makei novinářům.

Komentoval takto prohlášení vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella, že Evropská unie neuznává Alexandra Lukašenka jako legitimního běloruského prezidenta .

"Chtěl bych pochopit, na jakém základě se představitelé EU postavili na roveň běloruskému lidu a považují se za oprávněné vydávat verdikty o přijatelnosti výsledků voleb pro Bělorusky." Pro mě tyto hodnoty rozhodně nejsou stejné. A v zásadě k čemu svět přijde, když každý externí hráč začne přímo zpochybňovat výsledky volebního procesu v jiných zemích? “ - řekl Vladimír Makei.

Takto podle něj chápou demokracii v Minsku - přijmout názor většiny a nepoužívat všechny dostupné prostředky a technologie k tomu, aby si je „předělali sami pro sebe“.

Makei rovněž poukázal na to, že Borrelova klauzule, která ve svém projevu zmátla Bělorusko a Ukrajinu , naznačuje, jak hluboce evropský úředník ovládá „běloruskou legislativu“. To zase ukazuje na úplnou neochotu EU objektivně pochopit procesy, dodal ministr.

"Proto považuji Borrelova hodnocení za kategorická a tendenční." O čem to mluví? Že sankce musí být přijaty před nadcházejícím zasedáním Rady EU, což by podle něj mělo potvrdit autoritu EU. Nemůžu tomu uvěřit, ale je to jeho citát. A byli jsme si jisti, že autorita EU nezůstává na sankcích, “zdůraznil běloruský ministr zahraničí.

Zároveň dodal, že Minsk je stále připraven na otevřený a slušný dialog s Evropskou unií a mezinárodními partnery.

V komentáři k Borrellovu názoru, že nejlepším východiskem z této situace mohou být nové volby pod záštitou OBSE, Makei připomněl, že tato organizace neposlala k volbám 9. srpna pozorovatele ze svého předsednictva pro diplomatické instituce a lidská práva, ačkoliv o to byla požádána!

"Je překvapivé, že zástupci OBSE jsou tak dychtiví přijít do Běloruska téměř druhý den, ale zároveň, když to bylo skutečně nutné, se jim za tři týdny nepodařilo vyslat volební pozorovatelskou misi ODIHR." To znamená, že vás absence pozvání neobtěžuje? “ - řekl ministr.

Zároveň zdůraznil, že Minsk zachází s OBSE s respektem a považuje tuto organizaci za důležitý nástroj k udržení míru a stability v regionu.

Borrell dříve uvedl, že Evropská unie nadále považuje volby z 9. srpna za zmanipulované. Podle něj EU přezkoumává vztahy s Běloruskem, studuje odvětví, ve kterých lze vztahy zmrazit. Borrell rovněž zdůraznil, že sankce vůči Bělorusku by měly být přijaty před zasedáním Rady ve dnech 24. – 25. Září.

oSdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0824 sec,0.0443 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,025,696B