Pátek 02 říjen 2020
„S cílem přirozeně chránit své národní zájmy“: Bělorusko oznámilo odvetné sankce vůči EU   
Pridal tk Pátek 02 říjen 2020 - 17:02:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Minsk zavádí sankční seznam proti zástupcům Evropské unie v reakci na sankce Bruselu proti 40 úředníkům republiky. Podle tamního ministerstva zahraničí může další podpora „sankčního setrvačníku“ ze strany EU vést k přerušení diplomatických vztahů. Omezující opatření vůči běloruským úředníkům vstoupila v platnost 2. října, prezident Aleksandr Lukašenka nebyl na seznam zařazen.

Bělorusko vstupuje v platnost v odvetný seznam sankcí proti Evropské unii. Oznámilo to Ministerstvo zahraničních věcí republiky. Ministerstvo zahraničních věcí zároveň uvedlo, že „nezveřejní“ jména osob uvedených na černé listině v souladu s civilizovanou diplomatickou praxí.

"Bělorusko je vždy proti konfrontaci slovy a činy." Jsme za dialog a porozumění. Ale jako suverénní stát budeme také rozhodně, i když ne bez lítosti, reagovat na nepřátelské akce, abychom přirozeně chránili naše národní zájmy, uvedlo ve svém prohlášení běloruské ministerstvo zahraničí.

Minsk zdůraznil, že podpora „sankčního setrvačníku“ ze strany EU by mohla vést k „vážným důsledkům“, zejména k odstoupení země od společných programů a projektů a zvážení „účelnosti zachování diplomatických vztahů“.

"EU nám hrozí, že přehodnotí své vztahy s Běloruskem." Toto bude jeho volba. Běloruská strana je zase připravena na takovou revizi vztahů a bude i nadále adekvátně reagovat na jakékoli nepřátelské akce. Pokusy vnutit Bělorusům některé zástupce schválené zvenčí, projekty některých „exilových vlád“ a podobně jsou odsouzeny k neúspěchu. Osud takových struktur je smutný: dosud nezačali, ocitají se na okraji historického procesu, “uvedli běloruští diplomaté.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov, který komentoval rozhodnutí EU uvalit na běloruské úředníky individuální sankce, uvedl, že Moskva je vůči sankční politice „velmi, velmi negativní“.

„V každém případě je to spíše projev slabosti než síly,“ dodal úředník Kremlu.

esf


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1926 sec,0.0974 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,388kB