Sobota 03 říjen 2020
Merkelová uvedla jediný možný způsob, jak vyřešit konflikt v Náhorním Karabachu   
Pridal tk Sobota 03 říjen 2020 - 06:07:57 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Evropská unie vystupuje za obnovení příměří v Náhorním Karabachu. Podle německé kancléřky Angely Merkelové se mírové řešení konfliktu nedá dosáhnout vojenskými prostředky.

„My prosazujeme obnovení příměří v regionu. To je jediná možnost zahájit mírová jednání s tím, abychom vyřešili tento těžký konflikt. Udělat to vojenskými způsobem se nedá,“ prohlásila kancléřka SRN Angela Merkelová na páteční závěrečné tiskové konferenci na summitu lídrů EU v Bruselu.

Erdogan podporuje ofenzívu Ázerbájdžánu

Turecký prezident Tayyip Erdogan prohlásil, že by Baku mělo i nadále pokračovat ve své ofenzívní operaci v Náhorním Karabachu.

„Ázerbájdžán již osvobodil velké území. Doufám, že bude pokračovat ve svém boji, dokud neosvobodí všechny své země v Karabachu,“ řekl během svého vystoupení v Konye. Vysílání probíhalo na jeho Twitteru.

Turecký prezident upozornil, že ázerbájdžánská armáda v posledních dnech osvobodila od arménské okupace velké množství okupovaných území.

„Arménská armáda opakovaně páchala provokace vůči Ázerbájdžánu. Po poslední provokaci však následovala pro Arménii neočekávaná odpověď. Turecko bylo a bude na straně přátelského Ázerbájdžánu,“ zdůraznil.

Arménský premiér Nikol Pašiňan přitom poznamenal, že Jerevan trvá na zastavení střelby v regionu. Dodal také, že se Arménie nachází v neustálém kontaktu s ruskou stranou.

„Vláda je ve stálém kontaktu s Ruskem a chování Turecka vytváří problémy celému mezinárodnímu společenství,“ prohlásil Pašiňan v rozhovoru pro The Globe and Mail, jak uvádí tisková služba arménské vlády.

Rovněž uvedl, že vítá prohlášení vedení Minské skupiny OBSE spolupředsedajících zemí – Ruska, USA a Francie, a rovněž odsuzuje turecké odmítnutí výzvy k míru.

Konflikt v Náhorním Karabachu

Ministerstvo obrany Ázerbájdžánu dne 27. září prohlásilo, že Ozbrojené síly Arménie ostřelovaly obce na linii dotyku v Karabachu a že došlo k obětem na životech mezi civilisty a vojáky. Podle prohlášení Ministerstva obrany Arménie byl Náhorní Karabach „vystaven leteckým a raketovým útokům“. V Jerevanu prohlásili, že Baku „zahájilo ofenzívu“ v karabašském směru. V neuznané Republice Arcach oznámili, že byly z děl ostřelovány obce v Náhorním Karabachu, mj. i metropole Stěpanakert. Úřady místní obyvatele vyzvaly, aby se ukryli, a později v Náhorním Karabachu vyhlásily stanné právo a mobilizaci.

Stanné právo a všeobecnou mobilizaci vyhlásila také Arménie. Bývalý náměstek ministra spravedlnosti Arménie a bývalý ombudsman Náhorního Karabachu Ruben Melikjan v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že všeobecná mobilizace byla v Arménii vyhlášena poprvé. Prezident Ázerbájdžánu schválil vyhlášení stanného práva v řadě měst a regionů země, a zákaz vycházení v zemi, vyhlásil také částečnou mobilizaci.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DRx7

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1491 sec,0.0649 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,384kB