Neděle 11 říjen 2020
WHO uvedla: „Čím více zemí se připojí, tím lépe.“   
Pridal tk Neděle 11 říjen 2020 - 05:36:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvítala rozhodnutí Číny vstoupit do globálního projektu vakcín COVID-19, který sdružuje finanční a vědecké zdroje k zajištění spravedlivého a dostupného přístupu chudých zemí k vakcínám, které budou zachraňovat životy.

„Čím více zemí se připojí, tím lépe,“ řekl pan Bruce Aylward, epidemiolog WHO, který vedl společnou misi mezi Čínou a WHO na epidemii COVID-19.

Čína je největší ekonomikou, která podporuje COVAX poté, co se Spojené státy a Rusko programu vzdaly. Program COVAX, který koordinuje Gavi, Aliance vakcín, Koalice pro inovace epidemické připravenosti (CEPI) a WHO, si klade za cíl dodat dvě miliardy dávek vakcíny do konce příštího roku.

Na otázku CGTN (China Global Television Network), zda by čínská účast urychlila časový harmonogram, pan Aylward řekl: „Čím více zemí se účastní programu COVAX, tím větší je možnost zavést vakcíny co nejrychleji a co nejdříve, aby se snížilo riziko závažného onemocnění COVID-19 na celém světě.“

Čína má v závěrečné fázi klinických studií nejméně čtyři kandidáty na vakcíny.

Odborník WHO uvedl, že podrobnosti čínského závazku, bez ohledu na finanční nebo vědecké, jsou stále rozpracovávány a WHO očekává, že začátkem příštího týdne budou existovat konkrétní podrobnosti.

WHO uvedla, že kromě Číny se do programu zapojila také Jižní Korea a Nauru, což zvedlo celkový počet zemí a ekonomik podporujících projekt na 171. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek označil vakcíny za „jeden z nejmocnějších vynálezů v historii lidstva."

„Globální veřejné dobro“

Na tiskové konferenci po oznámení mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying (Chua Čchun-jing) označila rozhodnutí připojit se k „důležitému kroku, který Čína přijala k prosazení konceptu sdílené komunity zdraví pro občany a ke splnění svého závazku udělat z vakcíny na COVID-19 globální veřejný zájem.“

V květnu čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) tvrdil, že s jakoukoli vakcínou vyvinutou v zemi bude zacházet jako s „globálním veřejným statkem“.

Hua uvedla, že čínská vláda doporučila tuzemským společnostem zabývajícím se výzkumem a vývojem, které v současnosti vyvíjejí vakcíny COVID-19, „aby se připojily ke COVAX a spolupracovaly s touto iniciativou“.

„Pokud vím, mnoho čínských společností vyjádřilo ochotu k programu se připojit. Odborníci z těchto společností a zastánci této iniciativy hovoří o výzkumu a vývoji vakcín, certifikaci a dozoru,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí.

Rovněž vyzvala „schopnější země“, aby se do programu zapojily, což je neurčitá narážka na USA.

Americký prezident Donald Trump v září prohlásil, že se do programu nepřipojí, protože nechce být „omezován multilaterálními organizacemi ovlivněnými zkorumpovanou Světovou zdravotnickou organizací a Čínou“.

Čína i WHO rozhodně popřely obvinění z korupce během pandemie COVID-19.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1341 sec,0.0526 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,397kB