Sobota 17 říjen 2020
Historická dohoda mezi UK a EU   
Pridal tk Sobota 17 říjen 2020 - 05:25:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Jak se stalo nevyžádanou tradicí vyjednávání Evropské unie (EU), zdá se, že navrhovaná brexitová dohoda se Spojeným královstvím opět selže. Se svoláním Evropské rady na 15. října se důsledky „dohody“ nebo „odstoupení bez dohody“ dostávají do středu zájmu obou stran.

Hlavními zbývajícími překážkami dohody jsou rybolovná práva, státní dotace a dohled nad jakoukoli dohodou, včetně řešení sporů.

Britský premiér Boris Johnson dříve požadoval „výrazný průlom“ od začátku summitu 15. října, má-li být zajištěna dohoda. Konečný termín pro dohodu před odstoupením Spojeného království z přechodného období 31. prosince je konec října.

Summit byl předznamenán obvyklými varováními zaměřenými na prudký nárůst tlaku a vyvolávání ústupků. Pokud jde o Velkou Británii, zdá se, že existuje určitý pohyb ohledně pravidel týkajících se státní podpory.

Zatímco Spojené království touží po svobodě jednat nezávisle na svých bývalých členských státech EU, bylo vnímáno s překvapením, že tato otázka je pro Spojené království sporná.

Na rozdíl od některých členů má Spojené království velkou averzi ke státní podpoře, někteří by dokonce vnímali malý tok kapitálu ze strany státu do podpory soukromých společností, což by znevýhodňovalo britské firmy. Tváří v tvář COVID-19, vládní podpora pro národní vlajkové letecké společnosti je pozoruhodný příklad, kdy Německo, Francie a Nizozemsko vložily značný kapitál do společností Lufthansa a AirFrance-KLM, zatímco vláda Spojeného království se zdráhala jít proti zásadám volného trhu.

Pokud jde o rybolovná práva, zdá se, že Spojené království má silnější postavení. Pokud by jednání selhala, výchozí situací by byly podmínky WTO a obnovení námořní hranice Spojeného království. Překročení této hranice by vedlo k tomu, že by WTO zmocnila vládu Spojeného království potrestat vlády přestupujících flotil.

Jakkoli to může být pro národy spoléhající se na vody Spojeného království frustrující, nejlepší cestou k ochraně rybářských loďstev EU je dohoda.

Gaetan Delsart jménem francouzských rybářů v rozhovoru pro Sky News prohlásil, že v případě neuzavření dohody „budeme požadovat, aby belgický rybář zůstal v belgických vodách a nizozemský rybář zůstal v holandských vodách. Ve francouzských vodách už nám nezbývá nic k lovu, bude to pro nás katastrofické.“ Takové protekcionistické kroky by byly v přímém rozporu s hodnotami EU.

I když je pravda, že Spojené království má silnější postavení v oblasti rybolovných práv, otázka rybolovu jde k jádru většiny argumentů za brexitem. Rybářský průmysl ve Velké Británii je považován za dělnický průmysl, který zaplatil cenu právních předpisů EU. Vody, které byly kdysi považovány za svrchované, jsou nyní otevřeny rybářům EU, což vede k nadměrnému rybolovu a úpadku domácího britského průmyslu. Pro mnoho rybářů je argument suverenity „převzetí kontroly zpět“ synonymem zachování jejich způsobu života.

Má-li být zajištěna dohoda o právech na rybolov, bude nutné nastolit tvrdou rovnováhu mezi umožněním dostatečného přístupu k moři za účelem zachování životaschopnosti podniků, ale dostatečnou kontrolou k řešení otázek námořní suverenity.

Obavy z rybolovu však mají přímý dopad na významnější obchodní složky dohody. Služba je například sektorem 225 miliard liber, který podvýbor Sněmovny lordů pro služby EU zdůraznil jako požadavek zvláštního ustanovení. „Na tomto odvětví závisí více než 4,5 milionu pracovních míst.“ Předsedkyně výboru baronka Donaghy varovala: „Toto odvětví a lidé, kteří jsou na něm závislí na živobytí, budou trpět, pokud se jeho potřeby neprojeví v jednáních Spojeného království s EU.“ Takže, když je výslovně uvedeno, že zbývá jen malý počet bodů, všechny jsou součástí velkého seznamu požadavků ve hře.

Obě strany zůstávají optimistické ohledně možnosti dohody, pokud ne do 15. října, tak do preferovaného termínu EU do konce měsíce. Žádná ze stran si však nedělá iluze, že riziko bez řešení je extrémně vysoké.

Německý ministr pro Evropu poznamenal, že „Nikdo by neměl snižovat význam rizik bez dohody. To by byla velmi špatná zpráva pro všechny - pro EU a ještě více pro Spojené království uprostřed nejvážnějšího hospodářského poklesu za celá desetiletí.“

Angela Merkelová však připustila, že „Musíme také vzít v úvahu realitu; dohoda musí být v zájmu obou stran, v britských zájmech i v zájmu 27 členských států Evropské unie.“

Mnoho lidí ve Velké Británii již dlouho pociťuje, že EU byla spíše kontrolou hospodářského růstu a expanze Spojeného království než prostředkem k jeho posílení. S příchodem 15. října uvidíme, jak velkou váhu přikládá vláda Spojeného království této víře.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1016 sec,0.0520 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,063kB