Sobota 14 listopad 2020
Čínský premiér předložil čtyři návrhy na pokračování vztahů s ASEAN   
Pridal tk Sobota 14 listopad 2020 - 05:46:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
PEKING 12. listopadu (Xinhua) - Čínský premiér Li Keqiang (Li Kche-čchiang) ve čtvrtek předložil čtyři návrhy na rozvoj spolupráce s Asociací národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v oblastech, jako je veřejné zdraví, ekonomika a obchod, digitální ekonomika a trvale udržitelný rozvoj.

Vyzval k tomu v projevu na 23. zasedání vedoucích představitelů Číny a ASEAN, které se konalo ve čtvrtek odpoledne prostřednictvím videa.

„Čína bude aktivně zvažovat požadavky zemí ASEAN na vakcínu proti COVID-19 a podnikne praktická opatření, aby podporovala dostupnost a cenovou dostupnost vakcín,“ řekl Li a doufá, že co nejdříve vstoupí v platnost síť pro mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví mezi Čínou a ASEAN a úspěšně se bude konat 3. fórum pro spolupráci v oblasti zdraví mezi Čínou a ASEAN.

Li poukázal na to, že ASEAN se stal největším obchodním partnerem Číny, a navrhl posílení volnosti a usnadnění regionálního obchodu a investic a společné budování regionálního „rychlého pruhu“.

Čína a ASEAN byly prvními zeměmi, které otevřely „rychlý pruh“ a „zelený pruh“, aby usnadnily toky lidí a zboží a podpořily hospodářské oživení uprostřed boje proti pandemii COVID-19, uvedl a dodal, že navzdory poklesu globálního obchodu, ekonomické recesi a vážnému narušení cestování, obousměrný obchod mezi Čínou a ASEAN vzrostl v prvních třech čtvrtletích, zatímco čínské investice do zemí ASEAN meziročně vzrostly o více než 70 procent.

Li uvedl, že Čína vítá budoucí podpis Regionální komplexní dohody o hospodářském partnerství.

Vyzval také obě strany, aby koordinovaly rozvojové strategie v oblasti rozvoje digitálních ekonomik, a aby společně usilovaly o trvale udržitelný rozvoj.

Pokud jde o otázku Jihočínského moře, Li uvedl, že situace v Jihočínském moři je celkově stabilní. S ohledem na větší zájmy se Čína a země ASEAN snaží prohloubit spolupráci, aktivně řešit rozdíly, plně a účinně provádět Deklaraci o chování stran v Jihočínském moři (DOC) a neustále podporovat jednání o Zákoníku chování (COC).

„Čína se pevně zabývá a je odhodlána dokončit konzultace o COC v co nejkratším termínu,“ uvedl Li a zdůraznil, že Čína bude pozitivně zvažovat svolání konzultací tváří v tvář v Číně, jakmile to situace pandemie COVID-19 dovolí, aby tím urychlila druhé čtení COC.

Čína vyzvala všechny strany, aby „urychlily jednání flexibilním a pragmatickým způsobem“, řekl Li.

Zasedání se zúčastnili prostřednictvím videa také vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc, thajský premiér Prayut Chan-o-cha, filipínský prezident Rodrigo Duterte, brunejský sultán Haji Hassanal Bolkiah, indonéský prezident Joko Widodo, malajský předseda vlády Muhyiddin Yassin, singapurský předseda vlády Lee Hsien Loong, laoský premiér Thongloun Sisoulith, kambodžský místopředseda vlády Aun Pornmoniroth a ministr Myanmarské unie pro mezinárodní spolupráci U Kyaw Tin.

Na zasedání byl zveřejněn Akční plán pro provádění strategického partnerství mezi ASEAN a Čínou pro mír a prosperitu (2021–2025) a Iniciativa pro budování partnerství mezi ASEAN a Čínou v oblasti digitální ekonomiky.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1490 sec,0.0519 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,449kB