Neděle 10 leden 2021
MMF: čínská ekonomika v roce 2021 poroste o 7,9 procentního bodu   
Pridal tk Neděle 10 leden 2021 - 05:09:57 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Předpokládá se, že čínská ekonomika v roce 2021 poroste o 7,9 procenta po 1,9 procentním růstu v roce 2020, jelikož se ekonomická aktivita bude nadále normalizovat a domácí epidemická situace COVID-19 zůstane pod kontrolou, uvedl v pátek Mezinárodní měnový fond (MMF).

„Čínská ekonomika pokračuje ve svém rychlém zotavení z pandemie, k čemuž přispělo silné zadržovací úsilí a rychlá politická opatření ke zmírnění dopadů krize,“ uvedla výkonná rada MMF ve svém prohlášení po ukončení každoroční revize článku IV pro čínskou ekonomiku.

„Tvůrci politik poskytli finanční úlevu a fiskální podporu na ochranu nejvíce zasažených firem při zachování finanční stability,“ uvedla výkonná rada MMF a dodala, že makroekonomické a finanční politiky podpořily hospodářské oživení.

Výkonní ředitelé MMF vyzvali k pokračování „mírně podporující“ fiskální a měnové politiky, dokud nebude oživení Číny na pevné zemi.

Jakmile se oživení ujme, měla by být dočasná opatření na podporu finančního sektoru nahrazena politikami pro řešení problémových půjček a posílení regulačních a dohledových rámců, uvedli výkonní ředitelé.

Ředitelé rovněž uvítali pokračující pokrok v čínských strukturálních reformách, zejména v dalším otevírání finančního sektoru a zlepšování mobility pracovních sil prostřednictvím „reformy hukou“.

„Strukturální reforma bude klíčem k podpoře potenciálního růstu, snížení vnější nerovnováhy a vybudování odolnější, zelené a inkluzivní ekonomiky,“ uvedli.

„Předpokládáme, že podle naší základní prognózy bude hlavním hnacím motorem (čínského ekonomického) růstu v tomto roce soukromá spotřeba,“ řekl v pátek Helge Berger, vedoucí čínské delegace Mezinárodního měnového fondu.

Berger uvedl, že soukromá spotřeba by měla s ústupem pandemie zažít oživení v roce 2021 a bude dostatečně silná, aby kompenzovala menší roli investic a postupné stažení veřejné podpory.

„Zásadní bude rovněž upravit složení podpory fiskální politiky způsobem, který usnadní spotřebu, čehož lze dosáhnout posílením záchranných sociálních sítí,“ uvedl.

Berger uvedl, že nejnovější projekce tempa růstu Číny v roce 2021 byla o něco nižší než 8,2 procenta, jak odhadoval MMF v říjnu loňského roku, protože zaměstnanci MMF nyní očekávají, že čínské úřady letos poskytnou nižší fiskální podporu.

„Budeme se na tuto prognózu v budoucnu dívat znovu s ohledem na nejnovější vývoj,“ řekl.

Ve svých nejnovějších globálních ekonomických výhledech zveřejněných v úterý Světová banka rovněž vyjádřila očekávání, že čínská ekonomika v roce 2021 poroste o 7,9 procenta.

Oživení Číny zatím probíhá „rychleji, než se očekávalo“ a je také podporováno silnějším než očekávaným uvolněním zadržované poptávky, uvedl Ayhan Kose, úřadující viceprezident Světové banky pro spravedlivý růst a finanční instituce.

„Vzhledem k tomu, že se čínská ekonomika neustále zotavuje z šoku COVID-19, jsou úřady nadále odhodlány provádět obezřetnou politiku, která bude podporovat udržitelný a vysoce kvalitní růst do budoucna,“ řekl Jin Zhongxia (Ťin Čung-sia), výkonný ředitel MMF pro Čínu.

S odvoláním na podepsání dohody o volném obchodu v rámci Regionálního komplexního hospodářského partnerství (RCEP) a dokončení jednání o bilaterální dohodě o investicích s Evropskou unií (EU) Jin Zhongxia vyjádřil naději, že Čína bude i nadále rozšiřovat globální ekonomické vazby a spolupráci, aby zvýšila svou ekonomickou výkonnost a odolnost.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0693 sec,0.0242 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,021,360B