Neděle 10 leden 2021
Madrid ochromilo sněžení, které je nejsilnější za posledních 80 let   
Pridal tk Neděle 10 leden 2021 - 05:23:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Silné sněžení, největší za posledních 80 let, které prognostici označili za „historické“, ochromilo Madrid. Státní meteorologická agentura AEMET označila sněhovou bouři za „bezprecedentní od počátku tohoto století“.

Kvůli sněhu bylo zcela zastaveno železniční spojení, a to regionální i dálkové, jak informovala železniční společnost Renfe. Město zastavilo autobusovou dopravu, na některých linkách metra dochází ke zpožděním. Kromě toho v zemi vázne doprava na stovkách silnic a některé dálnice jsou uzavřeny.

Provoz na letišti Adolfa Suáreze, který byl předešlou noc zastaven, bude obnoven nejdříve v sobotu večer. V Madridu byla kvůli největšímu sněžení za posledních 80 let vyhlášena červená úroveň výstrahy. Proto byl provoz letiště zastaven, dokud se nezlepší viditelnost.

V souvislosti s počasím již zemřeli ve Španělsku od začátku řádění bouře minimálně tři lidé. Ve městě Calatayud byl nalezen muž bez domova, který pravděpodobně umrzl, u obce Mijas pak strhl proud rozvodněné řeky auto, v němž zůstali uvězněni dva lidé, uvádí El País.

Vedení hlavního města naléhavě žádá místní obyvatele, aby nejezdili autem, což je možné pouze v případě nouze a se řetězy. Kromě toho primátor města José Luis Martínez-Almeida apeloval na obyvatele města se žádostí, aby neopouštěli své domovy, ale přímo na ulicích se obyvatelé Madridu koulují, lyžují a staví sněhuláky.

Vojáci z jednotky pro mimořádné situace zachraňují řidiče, kteří se nemohou dostat ze sněhových závějí. Během noci byla poskytnuta pomoc asi stovce řidičů.

Veškeré kulturní a rekreační aktivity byly zrušeny a odpadky nebudou odváženy kvůli nebezpečí smyku automobilů.

Meteorologové hlásí, že sněžení v Madridu bude pokračovat až do pondělí.

Situace je složitá i v dalších centrálních oblastech Španělska. Ve městě Toledo, které bylo již den předtím paralyzováno, se armáda také podílela na odklízení sněhu z ulic.

Bouře Filomena zasáhla ve čtvrtek Pyrenejský poloostrov a přinesla s sebou v některých regionech sníh, jinde déšť, silný vítr. Deset provincií, včetně Madridu, Tarragony, Valencie a Zaragozy, má červenou úroveň rizika. Oranžová úroveň je aktivní v 19 provinciích.

Očekává se, že teploty ve Španělsku od pondělí poklesnou. Pro subtropické Španělsko je výše popsaná sněhová kalamita skutečně životním zážitkem, což je vidět na aktuálních fotografiích obyvatel. V době oteplování klimatu tak může počasí překvapit neobvyklou zimou. Do budoucna se dá očekávat, že i Česko se ještě někdy dočká pořádné sněhové kalamity a desítek centimetrů sněhu i v nižších polohách, možná i v Praze.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EVmB

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0932 sec,0.0574 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,016,784B