Pondělí 01 únor 2021
Česko bude vyrábět vakcínu proti koronaviru. Během pár měsíců by měla být uvedena na trh   
Pridal tk Pondělí 01 únor 2021 - 07:46:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Českou republiku dělí už jen krok od uvedení vakcíny proti koronaviru na trh. Objevily se totiž informace o tom, že česká pobočka americké společnosti Novavax by mohla očkovací látku s bezmála 90% účinností na trh uvést již letos v dubnu. Informovala o tom televize CNN Prima News.

Za zmínku stojí, že se na této látce firmy Novavax, sídlící u Prahy, podíleli čeští vědci. A jak již bylo řečeno, k lidem by se mohla dostat během několika měsíců. Tyto informace dané televizi potvrdili premiér Andrej Babiš s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem.

„Vím, že se do výroby vakcíny pustili, vím, že je to otázka certifikátů a schválení,“ reagoval Havlíček na dotazy CNN Prima NEWS o tom, jestli je spuštění komerční produkce vakcíny opravdu tak blízko.

Již dříve se na serveru Marketwatch.com totiž objevily zprávy o tom, že americká společnost Novavax by měla ještě v tomto roce vyrobit až jednu miliardu dávek a nezanedbatelná část má připadnout právě na českou dceru NOVAVAX CZ.

Danou televizi zajímalo, jak je to s výrobou dávek této vakcíny, a tak se obrátila přímo na zmiňovanou společnost. Dotazovala se také na to, v jaké fázi se produkce či certifikace nachází. Zatím však nezískala odpověď.

„Velmi se v tom angažoval premiér Andrej Babiš, který byl v té fabrice a je s výrobcem v určitém kontaktu a sleduje, do jaké míry je šance, že by se vakcína mohla začít vyrábět,“ řekl k věci ještě Havlíček.

Ten také prozradil, že společnost je ve vývoji už poměrně daleko. Myslí si tedy, že je vysoce pravděpodobné, že by se očkovací látka mohla brzy dostat do komerční výroby.

„Je velká šance, že by se v roce 2021 skutečně dostala na trh,“ prohlásil ministr.

Pokud jde o samotného Andreje Babiše, ten se naopak nechal slyšet, že má uvádění vakcíny od Novavaxu na trh zpoždění.

„Já jsem závod Novavaxu v Bohumili u Prahy navštívil a měli by vyrábět miliardu vakcín ročně. Zatím je to bohužel trochu ve skluzu. Oni vakcínu testují ve Velké Británii a studie dopadly velice dobře. Předpoklad je, že by to mohlo brzy proběhnout a dodávky by mohly začít už v dubnu. To jsou poslední informace, které mám,“ řekl.

Havlíček k celé události ještě doplnil, že pokud by se vše opravdu povedlo tak, jak má, jednalo by se o velký úspěch pro Českou republiku. „Tím samozřejmě nemyslím úspěch úřední nebo vládní, ale úspěch českých vývojářů, vědců a samozřejmě našich lidí, kteří v té továrně jsou a kteří zde už vybudovali tu základnu,“ konstatoval.
Zmiňovanou základnou měl přitom na mysli společnost Praha Vaccines, do níž právě americká firma Novavax majetkově vstoupila a podle obchodního rejstříku došlo loni v říjnu k přejmenování právě na NOVAVAX CZ.

Výhody vakcíny a pomoc Evropě

Pokud jde o vyvíjenou vakcínu, její výhodou je mimo jiné to, že je skladovatelná při teplotě, která je dosažitelná v běžné lednici.

Zmiňme, že se tato očkovací látka s názvem NVX-CoV2373 vyznačuje účinností ve výši 89 % a nyní už proběhla nebo probíhá třetí, poslední fáze testování. Vakcína se skládá ze dvou částí, kdy jedna z nich – antigen – „učí“ imunitní systém, aby rozpoznal virus jako vetřelce. Pokud lidský organismus později narazí na skutečnou virovou hrozbu, je připravený reagovat a zabránit rozvinutí choroby.

Za zmínku stojí i to, že kdyby se tato vakcína dostala na trh, byla by to velká pomoc pro země Evropské unie. Ty se totiž aktuálně potýkají s nedostatkem očkovací látky. Konsorcium společností Pfizer a BioNTech muselo přechodně snížit dodávky, aby mohlo přenastavením výroby své kapacity zvýšit.

Zdroj: https://sptnkne.ws/FjwX
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0650 sec,0.0208 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,068kB