Středa 10 únor 2021
Brusel se rozkymácel…   
Pridal tk Středa 10 únor 2021 - 07:42:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V Česku snad nejvíce z členských zemí a mimochodem i nejvíce ze zemí Visegrádské čtyřky panuje kritická atmosféra proti Evropské unii, a hlavně proti jejím institucím.

Nedůvěra vůči předsedkyni komise Ursuly von der Leyenové se vystupňovala až tak dalece, že v jistém okamžiku vybízela, aby jí byla dávána šance až do skončení jejího pětiletého údobí.

Ano, jde nyní samozřejmě o totálně zpackanou operaci zajištění dodávek vakcín pro státy EU, kde věrohodné analýzy poukazují na sérii chyb, kterých se dopustila.

Je celkem zajímavé, že státy V4 se ještě v kritice držely, a i když je nakonec – a co jim také zbývalo - podpořili Macron s Merkelovou, největší vztek vzbuzovala právě na německé půdě.

Vicekancléř za SPD Scholz, jinak klidný a korektní politik, doslova zuřil a označil její počínání slovy volně přeloženo: bylo to na hovno.

Ale i političtí souputníci Leyenové z „rodiny křesťanských stran“, například bavorský ministerský předseda Markus Söder nešel ke kritice daleko a o to více plédoval za možnost nasazení ruského Sputniku V. Ta záležitost samozřejmě nekončí a bude dál bobtnat. Když očkování zvládají USA, Izrael i Velká Británii, je ostudné a z hlediska ztráty na životech neomluvitelné, že Evropská unie, pro kterou Leyenová vyhlásila cíl, aby byl rozhodující geopolitickou silou v tak zásadní otázce selhala a nic nesvědčí, že by se to měnilo.

Za mě je to jasné. Mít megalomanské projevy směřující na období, kdy už většina z nás včetně jí nebude mezi živými, to umí. Ale řešit zásadní logistický problém dneška, když disponuje tisíci skvěle placených zaměstnanců, neumí.

Měla by odejít.

Politici i novináři, včetně našeho Alexandra Vondry, se vrhají na evropského ministra zahraničních věcí Borella, že si s ním Lavrov vytřel… a že neměl dopustit ponížení unie, když neoponoval kritice Lavrova o nespolehlivosti Evropské unie a že nereagoval na informaci o vyhoštění tří diplomatů států EU pro přítomnost na zakázané demonstraci na podporu Alexeje Navalného.

Já se kupodivu Borella zastanu.

To, že Angela Merkelová s následnou podporou především Emanuela Macrona odstartovala protiruskou dezinformační kampaň o tom, že Putin údajně chtěl zavraždit politického hochštaplera Alexeje Navalného, za to Borell nemůže. Samozřejmě, že tato dezinformace se stala a bude trvalou součástí protiruské propagandy. A Borell to musí respektovat, i když tomu zrovna nemusí věřit. Kausa pokusu o otravu Navalného Putinovými lidmi byla odstartována z jednoduchého důvodu. V Bělorusku došlo k pokusu o svržení zvoleného prezidenta Lukašenka a po několik dní Merkelová i Macron věřili, že zlomí Putina, aby Lukašenka odkopl. No a když Putin nehrál podle jejich not, nastala odveta v podobě údajné Navalného otravy.

Ukázalo se ovšem, že doba, kdy Západ mohl na Putina tlačit, už dávno skončila. Nejenom, že Putin, ať rád či nerad, Lukašenka logicky podržel. Ale z klidu Kremlu následně zařídil příměří mezi Ázerbájdžánem a Arménií, dokonale ignorujíce další hráče, tj. Francii a USA.

No těžko může Západ poučovat velmoc, která má pod kontrolou blízké zázemí Evropské unie.

A když do toho přijde možnost využití ruské vakcíny při kolabující vakcinační akci EU, pak těžko může Brusel dělat ramena.

A že Lavrov při tiskové konferenci poukázal na dvojí standarty Západu pokud jde o Kubu, či politické vězně Katalánsku, s tím by nic neudělal ani rusofób Petříček či Vondra a Lavrov by si je namazal na chleba.

Borell řekl jednu nádhernou myšlenku – Evropa, tedy 27 zemí spojených v EU a Rusko tvoří rozhodující geopolitické hráče v euroasijském prostoru. Ano. Změna je jasná. Zcela vynechal USA, které i mezi občany Evropy s výjimkou občanů Polska a Maďarska dramaticky ztratily respekt. A situaci nemění ani nový prezident.

Covid-19 mění svět. V USA mimo jiné díky ignoraci tohoto problému neuspěl dosavadní prezident Donald Trump, v Evropě se otřásá fungování EU a i u nás po odvolání ministra Prymuly jsme se stali nejpostiženější zemí na světě na 1 milión obyvatel a volby na podzim tohoto roku mohou být otřesem.

Jiří Vyvadil
Vaše věc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1159 sec,0.0686 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,066kB