Čtvrtek 11 únor 2021
Zeman změnil názor: Rychetskému státní vyznamenání neudělí. Poškodil republiku   
Pridal tk Čtvrtek 11 únor 2021 - 03:30:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že Řád Tomáše Garrigua Masaryka předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému neudělí. Ve středu to oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

O udělení státního vyznamenání Rychetskému Hrad avizoval loni v říjnu. Kvůli poslednímu rozhodnutí Ústavního soudu ve věci volebního zákona odmítá mu prezident Řád udělit.

„Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl neudělit původně plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka Pavlovi Rychetskému, vzhledem k tomu, že poškodil Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně,“ informoval Ovčáček na svém Facebooku.

Ústavní soud dne 3. února rozhodl o zrušení části volebního zákona. Podle něj porušuje rovnost volebního práva a šance kandidátů. Hnutím teď postačuje pro vstup do Sněmovny jenom pět procent hlasů. Změny se dotkly i částí zákona určujících počet poslanců v jednotlivých krajích a rozdělování mandátů. Rozhodnutí nemá odklad, a proto se dotkne už letošních voleb do Poslanecké sněmovny.

Loni u příležitosti výročí založení Československa ocenil 38 osobnostní. Mezi ně patřil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Nicméně kvůli koronaviru o vládním opatřením se má slavnostní předání konat až letos.

„Vyznamenání Řádem TGM si velice vážím nejen s ohledem na to, že nositeli tohoto řádu jsou osobnosti, které jsem vždy obdivoval, ale též proto, že pan prezident se takto rozhodl, ačkoliv v poslední době se naše názory poněkud rozcházejí, což si vysvětluji zejména tím, že jeho funkce jej svazuje podstatně více než mne,“ okomentoval tehdy prezidentovo rozhodnutí Rychetský.

Jeho reakce na poslední prezidentovo rozhodnutí zatím není známa.

Dříve Zeman ve svém dopise Ústavní soudu, kde uvedl, že zasahování do probíhajícího volebního procesu ústavně nezodpovědné.

V úterý Ústavní soud rovněž rozhodl, že se Zeman musí omluvit za své výroky vůči Zdeňku Šarapatkovi. V listopadu 2017 v televizi Barrandov prezident řekl, že Šarapatku propusti z úřadu vlády v době, kdy byl premiérem, pro neschopnost. Šarapatka ale ve skutečnosti odešel z úřadu vlády po dohodě.

Zdroj: https://sptnkne.ws/FrFb


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1039 sec,0.0364 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,052kB