Úterý 16 únor 2021
EU si zatím neuvědomila, jak nicotné je její geopolitické postavení. Čarnogurský promluvil o facce Borrellovi v Moskvě   
Pridal tk Úterý 16 únor 2021 - 03:16:57 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vliv Ruska roste, zatímco vliv Evropy klesá, napsal bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský. Podle něj se o tom všichni mohli přesvědčit na nedávné návštěvě šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Tam ho podle slov Čarnogurského pořádně profackovali.

Návštěva vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella Moskvy, která se odehrála mezi 4. a 6. únorem, měla být přípravou březnového jednání Evropské rady o vztazích k Rusku.

„Shodou okolností se uskutečnila po vyvrcholení aféry kolem Alexeje Navalného a jako v kapce vody ukázala změněnou váhu obou subjektů, Ruska i EU. Před návštěvou se demonstrací za Navalného v Moskvě a Petrohradu zúčastnili diplomaté Polska, Švédska a Německa,“ upozorňuje Čarnogurský.

Podle Čarnogurského tímto diplomaté porušili normy mezinárodních vztahů, a proto je Rusko oprávněně vyhostilo. Ruské ministerstvo zahraničí tak ale učinilo ještě za pobytu Borrella v Moskvě, čímž ho demonstrativně ponížilo. „Byla to ‚facka‘ Borrellovi,“ napsal bývalý premiér.

„Facek bylo více. Lavrov na společné tiskové konferenci označil Evropskou unii za neseriózního partnera,“ pokračuje Čarnogurský. „Zdá se, že se ani na ničem nedohodli. Borrell začal mluvit o Navalném, ale Lavrov mu ještě před cestou do Bruselu poslal video se záběry daleko tvrdších zásahů policie proti demonstrantům v zemích EU, než zasahovala moskevská policie,“ dodává.

Samotné demonstrace na podporu Navalného označil Čarnogurský za krach. Připomněl, že Navalného zkritizoval i další veterán ruské opozice Grigorij Javlinskij. Neúspěch strategie Navalného má dosvědčovat podpora ruského prezidenta Vladimira Putina, která se nadále drží na 64 procentech.

„Běloruský model trvalých demonstrací se v Rusku nezdařil,“ konstatoval Čarnogurský.

„Borrellova návštěva ilustrovala, že Rusko si od EU vůbec, ale vůbec nenechá mluvit do svých věcí, protože k tomu nemá důvod. Jen se zdá, jakoby EU zatím nepochopila, jaké nicotné je její geopolitické postavení,“ píše dále Čarnogurský.

Případné nové sankce označil Čarnogurský za tragikomické. Rusku údajně neuškodí, zatímco EU „bude přešlapovat směrem dozadu“.

„Krach cesty souvisí s tím, že Evropská unie se pohybuje po klesající spirále, Rusko po stoupající a evropští kvaziodborníci to nedokážou rozeznat,“ sumarizoval někdejší slovenský premiér.

Sám Borrell o své návštěvě psal, že chtěl zjistit, zda má ruská vláda zájem odstranit neshody a zvrátit negativní trend ve vzájemných vztazích. Jeho schůzka s Lavrovem podle něj ukazuje, že se obě strany od sebe vzdalují. Později Borrell nevyloučil uvalení nových sankcí proti Rusku.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Fu4c
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0924 sec,0.0494 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,059kB