Středa 16 leden 2013
Blesková válka v Mali   
Pridal tk Středa 16 leden 2013 - 11:06:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Situace v Mali se vyvíjí i nadále velmi rychle. Francouzské stíhačky Mirage a Rafal bombardují pozice a zázemí islamistů, do hlavního města Bamaka vstupují kolony francouzských obrněných vozů, a nedávní vzbouřenci-Tuaregové prohlašují o své věrnosti úřadům Mali.

Rozhodnutí místních Tuaregů postavit se na stranu úřadů je nesporně dobrá zpráva, dělá ale ještě větší zmatek v beztak mlhavých perspektivách vývoje situace. Tuaregové prohlásili o své ochotě bojovat proti islamistům v jedné řadě se západoafrickými mírovými jednotkami a francouzskými vojáky, po předpokládaném vítězství však nechtějí vidět na severu Mali, který pokládají za své území, ani vládní, ani koaliční armádu.
Mezitím v průběhu příštího týdne bude do Mali přesunut mírový kontingent ECOWASu (Ekonomického společenství západoafrických zemí). Kromě toho, jak vyplývá z posledního prohlášení prezidenta Francie Francoise Hollandea, bude v nejbližší době posílen francouzský expediční sbor, čítající v současné době 750 vojáků a důstojníků.

Jsme svědky ukončení internacionalizace konfliktu v Mali, konstatuje doktorka Lori-Anne Theroux-Benoni, expertka departamentu pro mírové operace Montrealské univerzity v Kanadě. V interview pro Hlas Ruska řekla doktorka Lori-Anna Theroux-Benoni toto:

V této hře je mnoho účastníků. Pro zajištění úspěchu operace je třeba dosáhnout přesné koordinace mezi jednotlivými hráči. Je to nezbytné k tomu, abychom pochopili naše cíle a přesvědčili se o tom, že každý z účastníků vynakládá úsilí v tomto směru.

Avšak dokonce po zahájení vojenské intervence jsou průběh a výsledek konfliktu i nadále nepředvídatelné, zdůraznil v interview pro Hlas Ruska vedoucí programu konfliktologie Ústavu pro problémy bezpečnosti Africké unie Mehari Marou:

Podobná krize nemůže být urovnána jen pomocí vojenského zásahu, jak se domnívá Francie, protože zahrnuje velké množství problémů. Nejde jen o terorismus, ale také o nacionalistické hnutí, jehož předáci usilují o autonomii a o lepší řízení země. Trvají také na náboženské svobodě jako takové. Takže povstalecké hnutí se skládá z různých aspektů, a celková situace si vyžaduje komplexní řešení.

Mnoha expertům připomíná situace v Mali situaci v Afghánistánu. Stejně jako tam působí v Mali islamisté velmi chytře a organizovaně. Podle názoru expertů může intervence vyprovokovat aktivizaci islamistů v zemích sousedících s Mali, protože hranice mezi nimi mají jen symbolický zeměpisný význam a skoro vůbec nejsou chráněny. V konečném důsledku může blesková válka francouzských a západoafrických vojáků vyústit ve staletou válku na dost rozsáhlém území.

Je ostatně také názor, že všechno, co se děje v posledních letech v Severní a Západní Africe, mj. také arabské revoluce, je zcela zákonitý proces. Jak se vyjádřil po ukončení války v Libyi bývalý velvyslance SSSR a pak Ruska v Tripolisu Veniamin Popov, dochází ke globálnímu „tektonickému posunu“, který prostě začal právě v této části světa.
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1498 sec,0.0872 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,229kB