Středa 16 červenec 2014
Berlín má dost amerického špiclování. A co Praha?   
Pridal tk Středa 16 červenec 2014 - 05:16:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Bývalý premiér Jiří Paroubek se vyjádřil k aféře, která v těchto dnech hýbe Německem. Jde o americké špiclování německých spojenců, zřejmě mimořádně rozsáhlé. Jak plyne z prohlášení expremiéra, zaráží ho, že čeští politici jsou tak krotcí, protože již dříve byly zveřejněny informace o amerických odposleších v Praze. Nejde jen o sebeúctu, ale zejména o demokratické fungování státu, říká Paroubek.

Německé vládě došla trpělivost a jistě i v zájmu vlastní sebeúcty poté, co bylo odhaleno, že americká NSA odposlouchávala kancléřku Angelu Merkelovou a nynějším odhalení pracovníka BND a ministerstva obrany jako agentů CIA, požádala představitele tajných služeb na ambasádě Spojených států, aby opustil Německo. Mezi spojenci se jedná o krok mimořádně nevšední. Američané se nyní mají pokoušet přesunout zejména své rezidenty, kteří řídí tajné agenty, z velvyslanectví v Berlíně do Prahy a Varšavy. V neděli to napsal německý list Bild am Sonntag. Z geograficky blízkých destinací by tak mohli nadále řídit své agenty na území Německa, často s Američany spolupracující řadu let. - konstatuje Proubek fakta případu.

"Obávám se, že my budeme tomuto zneužívání českého území pro špionážní práci amerických tajných služeb proti našemu sousedovi a spojenci v Evropské unii a NATO pouze přihlížet. Příklad takové mizérie totiž již máme. Mlčení ke zprávě týdeníku Der Spiegel, že také v Praze Američané disponují systémem elektronického špiclování. Kolik Čechů uvízlo v této pavučině? A kdo? Když už vláda nechrání sebe, měla by chránit alespoň své občany. Mlčely i politické strany, poslanci, včetně komunistických, jindy k USA velmi kritických. Kde jsou všechny ty organizace planě hovořící o lidských právech? O investigativních novinářích nemluvě. Proč jsme tak krotcí?," ptá se bývalý premiér.

Připomíná také, že kdo chce mlčet, musí počítat se světem, kde jeho život bude ovlivňovat špiclování. "Informace jsou k tomu, aby byly využity. Třeba pro ovlivňování a různé zpravodajské hry," říká Jiří Paroubek. V širších souvislostech potom prý není nezajímavé, kdo prošel různými stážemi ve Spojených státech. Proč na ambasádě USA měli takový zájem o styk se státními zástupci – např. Ištván, Bradáčová. K čemu jsou Američanům zprávy o závažné trestné činnosti? Nejen Snowden, ale i Julian Assange otevírá oči. Nestálo by ta to, podívat se na zrušení předčasných voleb v roce 2009 Ústavním soudem? A jak to bylo s „kauzami“ Kubiceho, ještě hloupějšími než kauzy Ištvána? Jaké jsou souvislosti mezi pádem vlády P. Nečase a případnou dostavbou Temelína?

"Najdou se alespoň nyní, kdy se s velkou mírou objeví v Praze další američtí zpravodajci, v poslaneckých lavicích zodpovědní poslanci, kteří se začnou dotazovat? Bude je alespoň zajímat, zda jsou odposloucháváni podobně jako jejich kolegové z Bundestagu, jak napsal nedělní Bild? V Německu či Maďarsku na základě informací zveřejněných E. Snowdenem vyšetřování probíhají. V Polsku má špiclování polských občanů na stole ombudsman. Je to chvályhodné. Svět Orwella se v podání amerického špiclování naplňuje. V Praze k tomu můžeme dodat přání, abychom nespadli do světa Franze Kafky a jeho Procesu. Nakonec totiž nejde jen sebeúctu, ale zejména o základy demokratického fungování státu," píše J. Paroubek v závěru stanoviska k aféře s americkým špiclováním v Německu.

Zdroj: vasevec
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3448 sec,0.2741 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,331kB