Středa 20 květen 2015
Rusko nebude bránit Ukrajině do Evropy   
Pridal tk Středa 20 květen 2015 - 05:30:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko už neblokuje dohodu o asociaci Ukrajiny s EU, která vyprovokovala koncem r. 2013 ukrajinský Majdan. Na včerejších jednáních v Bruselu ministr ekonomiky RF Alexej Uljukajev potvrdil věcnou účast RF v jednáních, které umožní, aby od 1. ledna 2016 nabyla platnosti ekonomická část dohody EU-Ukrajina.

Moskva navzdory očekávání nenavrhuje toto datum znovu odložit, oznámil ruský list Kommersant.

Rusko už neblokuje dohodu o asociaci Ukrajiny s EU, která vyprovokovala koncem r. 2013 ukrajinský Majdan. Na včerejších jednáních v Bruselu ministr ekonomiky RF Alexej Uljukajev potvrdil věcnou účast RF v jednáních, které umožní, aby od 1. ledna 2016 nabyla platnosti ekonomická část dohody EU-Ukrajina: Rusko navzdory očekávání nenavrhuje toto datum znovu odložit, oznámil ruský list Kommersant.

Rusko, EU a Ukrajina se domluvily podle výsledků jednání v Bruselu o založení expertní skupiny, která má do července 2015 připravit materiály v problematických otázkách spojených s celním a technickým regulováním, a také s fytosanitární kontrolou v souvislosti s uvedením do platnosti dohody o asociaci Ukrajiny a EU, praví se v usnesení Evropské komise, které bylo zveřejněno včera. Jde mj. o „minimalizaci ztrát způsobených změnou režimu regulování" (jde v první řadě o přechod na evropské normy certifikace). Tento bod je pro ruskou stranu nejcitlivější, protože se dotýká dodávek zboží z RF na ukrajinský trh. O těchto otázkách bude patřičná pracovní skupina jednat už za čtrnáct dní, praví se v dokumentu.

Za hlavní politický výsledek setkání však můžeme pokládat potvrzení všemi stranami toho, že ekonomická část dohody o založení hlubokého všeobsáhlého pásma volného obchodu asociace Ukrajiny s EU nabude platnosti 1. ledna 2016. Skutečnost, že Rusko nebude žádat o další odložení realizace tohoto dokumentu, potvrdil Alexej Uljukajev: „Tuto otázku jsme nenastolili, a jsme toho názoru, že je třeba maximálně efektivně využít čas, který máme".

V září 2014, kdy bylo na jednáních Ukrajiny, Ruska a EU dosaženo dohody o odložení implementace dohody nejméně do konce r. 2015 a o zachování do té doby režimu volného obchodu v rámci SNS, vyvolávala největší znepokojení ruské delegace hrozba reexportu evropského zboží na trh RF. V případě zachování rozporů by mohla Ukrajina přijít o možnost bezcelního obchodu v rámci SNS, varovali na ruském MZV. Teď ale, podle slov stálého zástupce RF při EU Vladimira Čižova, „berou partneři větší ohled na znepokojení ruské strany".

Symbolický význam jednání v Bruselu 18. května je větší, než věcný. Podle výpočtů expertů, pásmo volného obchodu Ukrajiny a EU nevytváří žádná podstatná rizika pro ruské výrobce — nedá se také mluvit o zranitelnosti ruského trhu v podmínkách prudkého poklesu vzájemného obratu zboží a recese v ukrajinské ekonomice. Někteří experti jsou toho názoru, že skutečnost, že Rusko se vzdalo požadavku odložení platnosti ekonomické části asociace EU a Ukrajiny o další rok, byla diktována výhradně ekonomickými důvody. Obrat zboží mezi Ruskem a Ukrajinou se už snížil o jednu třetinu. Není to výhodné ani Rusku, ani Ukrajině, ani EU. Poté, co v r. 2014 zavedlo Rusko fakticky prohibiční cla na mnohé druhy ukrajinského zboží, nedá se očekávat velký dovoz, a chránit Rusko před ukrajinským importem už není třeba.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0824 sec,0.0318 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,117kB