Středa 01 duben 2020
Neplivejte do tváře starým lidem: švédští teenageři byli varováni před „koronavirus challenge“   
Pridal tk Středa 01 duben 2020 - 06:37:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Samospráva švédské obce Eslov varovala místní obyvatele před tím, že teenageři úmyslně kašlou, smrkají a plivou na starší lidi, říkají tomu „korona challenge (korona výzva)“.

Rodiče byli vyzváni, aby si „promluvili“ se svými dětmi. Tomu předcházely informace o útočném chování provozovaném místní mládeží proti starším lidem. Švédsko se uprostřed koronavirové krize rozhodlo neomezovat možnost pohybu svých občanů, na rozdíl od jiných světových zemí.

​Univerzity a školy byly dočasně zastaveny, znuděná mládež si očividně hledá způsob, jak se zabavit na účet starších lidí.

„Někteří z našich starších lidí se stali terčem úmyslně kašlajících a plivajících, a to jak na ulicích, tak i v obchodech. Mluvte s vašimi mladými, a hlavně, nahlašte to, pokud budete svědky provokací a neslušného chování,“ napsala samospráva na Facebooku.

​Švédsko není jedinou zemí, kde se generace Z snaží zabavit uprostřed boje s koronavirem. Irská policie zatkla několik mladých lidí, kteří předtím plivali na kolemjdoucí.

Poznámka: Zamlčeno je, že se jedná především o islámské imigranty.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BTpt
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNad Arktidou se otevřela rekordně velká ozonová díra   
Pridal tk Středa 01 duben 2020 - 06:31:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vědci varují, že nad Arktidou se otevřela velká ozonová díra. Příčinou tentokrát nebyly freony obsahující chlor (jak to bylo nad Antarktidou), ale globální změna klimatu a oslabení chladného polárního víru. Studie byla publikována v časopisu Nature.

Po přijetí mezinárodního Montrealského protokolu v 80. letech, který zakázal široké používání freonů, se ozonová vrstva nad Antarktidou postupně zotavuje. V roce 2019 se díra dále zmenšila, takže podle odborníků OSN mohla v nadcházejících desetiletích konečně zmizet. Na tomto pozadí se však v Arktidě, na opačné straně Země, vytvořila nová a docela velká ozonová díra.

Stojí za připomenutí, že ozon se hromadí v horních vrstvách atmosféry ve výškách 10 až 50 km, čímž chrání povrch planety před tvrdými ultrafialovými paprsky. Množství ozonu je proměnlivé a mění se po celý rok: v zimě, kdy je v Antarktidě zvláště chladno, se v oblasti jižního pólu hromadí vzduchová hmota, která přináší další množství freonů a dalších těkavých látek obsahujících chlor a brom, které ničí molekuly ozonu. Proto ozonová vrstva nad polární Antarktidou zeslabuje každou zimu – i když ne tak významně jako před několika desítkami let.

Teploty v Arktidě nejsou tak nízké a stabilní, a dokonce i v zimě se zde obvykle dostatečně uchovává ozon. V letošním roce však tento region nahromadil obrovské množství ledového vzduchu, který byl uvězněn vysokohorskými polárními víry. Podle zpráv se zde shromáždilo více než v rekordně chladné zimě 1979 a současně začalo ničení ozónové vrstvy, kdy se vytvořila slabá oblast s trojnásobnou rozlohou než Grónsko. Ve druhé polovině března zaznamenaly stratosférické sondy pokles ozonu o 90 % v nadmořské výšce 18 kilometrů – do 0,3 dílů na milion namísto obvyklých 3,5 dílů.

V letech 1997 a 2011 již byly v Arktidě pozorovány ozonové díry, ale současná zřejmě bude mnohem rozsáhlejší. I když to nepředstavuje velké nebezpečí pro místní život: slunce jen začíná vysoko stoupat nad polární horizont a jeho záření stále není tak silné. Jak však vědci poznamenávají, vše bude v nadcházejících týdnech záviset na chování díry.

Vědci nicméně nepředpokládají, že by arktická ozonová díra byla zdravotní hrozbou. Šance na to, že se díra přesune do nižších zeměpisných šířek a nad hustě obydlené oblasti je podle nich velmi malá.

Vyloučit to však nemohou. Pokud by se to stalo, pak by se lidé měli chránit opalovacím krémem nebo omezit pobyt na přímém slunci.

„Právě teď dychtivě sledujeme, co se stane,“ cituje Nature atmosférického vědce Rosse Salawitche z Marylandské univerzity, který vývoj ozonu sleduje. „Hra ještě není u konce.“

Zdroj: Nature

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína odmítla obvinění z hromadění zdravotnických potřeb pro prevenci a kontrolu epidemie   
Pridal tk Středa 01 duben 2020 - 06:26:35 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Někteří lidé v zahraničí si myslí, že Čína shromažďuje zdravotnické potřeby pro prevenci a kontrolu epidemie a neposkytla včasnou pomoc jiným zemím. V reakci na to Hua Chunying dnes na pravidelné tiskové konferenci v Pekingu řekla, že s tím plně nesouhlasí.

Epidemie v Číně zatím neskončila. Čína stále čelí velkému tlaku na kontrolu další vlny šíření epidemie ohledně rizika dovozu případů nákazy koronaviru ze zahraničí. Poptávka po souvisejících zdravotnických potřebách je v Číně pořád velmi vysoká. Čínská vláda je primárně odpovědná za vhodnou ochranu životů a zdraví obyčejných lidí v Číně. Pokud Čína zajistí zdraví svých 1,4 miliardy lidí, bude to obrovský příspěvek k bezpečnosti světového veřejného zdraví.

Zároveň Čína stále ze všech sil dodává zemím, které to potřebují, naléhavé zdravotnické materiály pro prevenci a kontrolu epidemie, jako jsou roušky, respirátory, ochranné oděvy, činidla pro detekci nukleových kyselin, plicní ventilátory a další.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDíky žákům a studentům v Ústeckém kraji skončilo více než 8 tun sběru v recyklaci   
Pridal tk Středa 01 duben 2020 - 06:19:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Žáci a studenti v Ústeckém kraji odevzdali během 3měsíční sběrové kampaně k recyklaci 8 827 kg vysloužilých drobných elektrospotřebičů. Kampaň se uskutečnila v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět a v kraji se do ní zapojilo 71 mateřských, základních a středních škol.

„Z elektroodpadu jsme dnes prostřednictvím recyklace schopni získat až 80 % materiálů, které můžeme znovu využít. Díky dětem jsme tak ušetřili zhruba 7 062 kg surovin. Zároveň školáci a studenti přispěli k ochraně životního prostředí, zabránili úniku škodlivých látek, které tento odpad obsahuje,“ dodává Kristina Koucká, marketing manager z neziskové společnosti Asekol, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů.

Nejlepšího výsledku v kraji dosáhla ZŠ a MŠ Liběšice, okres Louny, kde v průměru na žáka odevzdali 10,40 kg vysloužilého elektra. Na druhém místě se umístila Základní škola Chbany s 8,20 kg v přepočtu na žáka. Samostatně byly ještě hodnoceny větší školy s více než 300 žáky – zde první místo patří SŠ technické, gastronomické a automobilní Chomutov, kde v průměru na žáka vytřídili 1,18 kg elektra.

Sběrová kampaň probíhala ve všech krajích. Dohromady se v celé České republice zapojilo 809 škol a k recyklaci bylo odevzdáno 97,6 tun vysloužilých drobných elektrospotřebičů.

Motivace pro školy – za body odměny

Školy, které jsou v Recyklohraní zapojené, za sběr a aktivitu získávají odměny – nejčastěji v podobě knížek, školních a sportovních potřeb, her nebo si pro třídy mohou objednat vzdělávací program s ekologickou tematikou. Sběrová kampaň byla spojená se soutěží a nejlepší školy obdržely navíc extra prémii v podobě bonusových bodů. Konkrétně – za nejvíce vybraného elektra v přepočtu kg/na žáka bylo v absolutním pořadí za 1. místo přiděleno 2 000 bodů a za 2. místo 1 000 bodů. V druhé kategorii větších školy s více než 300 žáky získala nejlepší škola v kraji 2 000 bodů. Sběrová kampaň probíhala od srpna do listopadu 2019, následovaly svozy elektra ze škol a vyhodnocení výsledků.

Základem je praktické a hravé vzdělávání

Žáci a studenti se ve školách zapojených do Recyklohraní se věnují nejen sběru, ale zároveň se hravou a praktickou formou vzdělávají. „Ekologické vzdělávání je základem celého našeho programu,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní o.p.s. a dodává: „Podporujeme učitele, aby s žáky diskutovali, proč je důležité třídit a recyklovat elektrospotřebiče a baterie, kde najdou sběrné nádoby a co do nich patří a nepatří. Věnují se také tématu předcházení vzniku odpadů a rozumné spotřebě.“

Školy mohou využít lektorské programy organizované Recyklohraním či se zapojit do plnění kreativních úkolů. V letošním školním letošním roce například žáci tvořili Recyklační zpravodaje, nebo spolu s pohádkovými postavami Dlouhý, Široký a Bystrozraký vyhledávali, měřili a posuzovali využití červených venkovních kontejnerů na sběr elektra a baterií.

Aktuálně je v České republice 3 763 červených venkovních kontejnerů na sběr vysloužilých drobných elektrospotřebičů. V Ústeckém kraji se jich nachází 248. Nejbližší najdete na www.cervenekontejnery.cz.

Pro ekologickou výchovu poskytuje Recyklohraní učitelům metodickou podporu pod názvem EKOABECEDA a možnost sdílení zkušeností z praxe. Oceňuje, též pedagogy, kteří umí pro ekologii nadchnout své žáky. I v letošním školním roce je pro 40 nejaktivnějších připraven certifikát EKOUČITEL ROKU.

Zdroj: Open Communication
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMor a války vždy nacházejí lidi nepřipravené   
Pridal tk Středa 01 duben 2020 - 06:07:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Je to tak, ale my jsme připravení být mohli.. Celá dlouhá desetiletí se u nás budovala kdysi nezbytná součást celostátního výcviku obyvatelstva, včetně školního předmětu - civilní obrana – CO.

Uvědomme si už konečně, že ne všechno, co bylo součástí minulého režimu bylo nutné zavrhnout a zničit. CO, tato nezbytná složka tehdejšího života, byla většinou vedena lidmi, kteří vyžadovali až puntičkářské dodržování obrany proti imaginárnímu nepříteli. Každý občan měl už od útlého věku ochrannou masku, ochranný vak, včetně léků, zásoby jídla pro přežití v krytech (tehdy se chránilo před atomovou válkou) atd. Pro ty, kteří budou tato má slova hodnotit jako výraz staromilce, tak dodávám, takováto opatření byla obdobná i v USA.

Toto nám, k mému překvapení, sdělil Bill Gates v roce 2015, kdy přivezl na pódium velký barel s věcmi civilní obrany ve Spojených státech, kterážto opatření, včetně krytů, zažíval v době svého dětství. Mimochodem na té slavné přednášce varoval lidstvo před celosvětovou pandemií obrovského rozsahu, která bude srovnatelná s nebezpečím atomové války a to s pandemií biologického charakteru, kterou právě prožíváme.

Vyzval, aby si takový nějaký podobný barel, ovšem zaměřený proti aktuálnímu nepříteli, tentokrát ne atomovému, ale biologickému, opatřily vlády pro své obyvatelstvo. Pomiňme zajímavý podtón jeho tehdejší přednášky, která je, ne vždy přesně interpretována.

Prostě a jednoduše, za druhé Topolánkovy vlády (ODS, KDU-ČSL – Zelení) v letech 2007 – 2009 byla CO zrušena. Co se stalo s obrovským množstvím materiálu, ochranných pomůcek atd., mi není známo.

Ale v době všeobecného jásotu nad dobou, kdy jsme nepoznali nejenom my, ale i celý „liberálně demokratický“ svět velkou válku už celá dlouhá desetiletí, všechny úvahy o zabezpečení obyvatelstva, pokládala nejenom mladá generace za přežitek a překážku v jejich hédonistickém rozletu. Řešily se „důležitější“ věci. Gender, možnost zvolení si pohlaví, legalizace měkkých drog, neustále levnější letenky kamkoliv, co možná největší SUV (aby všichni věděli, že dotyčný má tolik zbytečných peněz, že si může pořídit tu největší krávu na trhu, podtrženou ještě vlastní, co nejdebilnější registrační značkou). V zimě Dolomity, či Rakousko (50% importu Covid -19 bylo trasováno odtamtud), eventuálně Francie, v zimě Thajsko, Emiráty atd.

Kam tato celosvětová pandemie vyústí, není známo. Měli bychom si však z ní poučení. Není možné stále zvyšovat HDP. Planeta to neunese. Každý z nás je nyní omezen. Trochu jsme si zvykli na nepohodlí. Ti, kteří mají dobré srdce, poznávají v domácím prostředí, že jejich partner je docela fajn. Ti, kteří žili jenom pro své ego, prožívají doma peklo.

„Haranténa“ naučila rodiče se více věnovat svým ratolestem. Mimochodem, nesnažte se je pouze rozptýlit, naučte je tomu všemu, co jsme museli my starší. Utírat nádobí, uklízet po sobě, pomáhat mamince v kuchyni a tatínek, když už nemá ty sportovní přenosy, by mohl kluky (jsem asi nechutně staromódní, že rozlišuji) přimět k tomu, aby něco kutili (my jsme měli vynikající český produkt, stavebnici Merkur). Ostatně, když už jsme u té staromódnosti, nic nebrání tomu, aby děvčátka sestavovala něco jako Merkur a kluci utírali nádobí. Ale přece jenom, v době šití roušek, by bylo fajn, kdyby maminky (pokud to umí), učily děvčátka šít a vařit (to je velice důležité v době zavřených restaurací). Prostě, vraťme se ke kořenům.

Mgr. Petr Hannig,
předseda ROZUMNÝCH a bývalý prezidentský kandidát

Zdroj: https://hannig.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=748681
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 2 3 ... 34 35 [36]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2758 sec,0.1061 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,690kB