Novinka:Čína si přeje, aby zainteresované strany vyřešily otázky týkající se Kosova prostřednictvím dialogu a jednání
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pátek 09 únor 2018 - 03:51:52

Stálý zástupce Číny v OSN Ma Zhaoxu (Ma Čao-sü) 7. února na zasedání Rady bezpečnosti o otázkách týkajících se Kosova vyjádřil přání, aby zainteresované strany dosáhly prostřednictvím dialogu a vyjednávání řešení v rámci příslušných rezolucí Rady bezpečnosti a v souladu s cíli a zásadami Charty OSN, které bude přijatelné pro všechny strany.

Ma Zhaoxu uvedl, že Čína respektuje svrchovanost a územní celistvost Srbska, chápe oprávněné obavy Srbska o Kosovo a oceňuje úsilí Srbska o politické řešení otázky. Čína podporuje Bělehrad a Prištinu, aby pokračovaly v dialogu na vysoké úrovni. Čína doufá, že obě strany zopakují svůj pevný závazek k politickému řešení, budou pokračovat v pragmatickém a konstruktivním dialogu, realizují dosažené dohody a postupně zvýší vzájemnou důvěru, aby vytvořily podmínky pro nalezení trvalého řešení přijatelného pro obě strany.

Ma Zhaoxu poukázal na to, že etnické smíření a harmonické soužití všech etnických skupin v Kosovu je základní zájem a rozvojová potřeba všech místních etnických skupin. Doufá, že všechny dotčené strany budou považovat za nejvyšší prioritu blaho lidí, ochrání oprávněná práva a zájmy všech etnických skupin a vyhnou se projevům a skutkům, které by mohly způsobit eskalaci napětí, tím ochrání mír, stabilitu a podpoří rozvoj Balkánu. Dále zdůraznil, že situace v kosovském regionu je v současnosti stále komplikovaná. Rezoluce č. 1244 Rady bezpečnosti OSN je důležitý právní základ pro řešení otázky Kosova. Rada bezpečnosti musí věnovat otázce Kosova pozornost a zajistit její řádné řešení. Čína podporuje práci delegace pod vedením zvláštního vyslance generálního tajemníka OSN pro Kosovské otázky Zahira Tanina při zahájení konstruktivní spolupráce se zainteresovanými stranami. Čína si přeje, aby tato delegace, Mise EU pro prosazování práva v Kosovu a Mezinárodní jednotky v Kosovu úzce spolupracovaly a hrály konstruktivní roli při zlepšování situace v Kosovu a při řádném řešení otázky Kosova.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.20482 )


Vygenerováno za:0.0537 sec,0.0375 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:864,432B