Novinka:Dolar je v obležení. Čína přikazuje USA se zastavit
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Neděle 18 únor 2018 - 06:42:08

„Dolar je v obležení“, informují nás američtí finanční novináři agentury Bloomberg. Stěžují si na to, že finanční svět si začal všímat rozpočtového deficitu, rostoucího státního dluhu a záporného salda obchodní bilance.

Jinými slovy to znamená, že do reality finančního světa začala pronikat podezření, že „americká kontrola" (totiž světový hegemon) je ve skutečnosti nahá, a její nejzranitelnější místa jsou kryta jen zeleným papírkem s portrétem amerického prezidenta.

Poté co Trump a jeho nepřátelé z Demokratické a Republikánské strany začali projednávat rozpočet a zvětšení programu státního půjčování, bylo zřejmé, že velká část establishmentu se dohodla na jedné z klíčových otázek.

Místo Trumpem slíbeného (během volební kampaně) krácení výdajů a deficitů bylo rozhodnuto rekordně zvětšit schodek rozpočtu, rozpočtové výdaje a státní dluh.Američtí politici z různých stran a skupin zájmů se rozhodli, že zvětšení amerického státního dluhu umožní „zaplatit za všechno" a poskytne to možnost získat a nasbírat body všem účastníkům politického procesu.

Taková naprostá shoda se velmi nelíbila finančním trhům, které vědí, k jakým následkům pro dolar a ekonomiku celkem přivede strategie „uzavření" schodku za pomoci dluhů a tiskárny.

Agentura Bloomberg cituje názor Marka McCormicka, hlavního odborníka na devizy banky Toronto Dominion Bank, který se domnívá, že „perspektivy u dolaru nejsou radostné" a poukazuje na rostoucí schodky rozpočtu a obchodní výměny.

„Pokud sečteme schodky, bude velká vnější zranitelnost, co se měnového kurzu týče. Z hlediska peněžních toků momentálně se nacházíme v takové pozici, kdy zacpávat schodky se stává více problematické," oznámil McCormick. Je lehce vidět, že obavy bankovního analytika se prakticky shodují s negativními komentáři ratingové agentury Moody's, která nedávno vystoupila s varováním, že USA mohou být zbaveny svého vysokého úvěrového ratingu.

Je zapotřebí brát v úvahu, že v krátkodobém výhledu pro USA nejvíce ostrým a nepříjemným může být to, že hlavní zahraniční věřitel USA — jmenovitě Čína, ukazuje větší a větší nervozitu, spojenou s postupem Washingtonu v jeho zahraniční politické a zejména hospodářské sféře.

V hlavním zpravodajském tlampači čínské vlády — státní agentuře Sin-chua — byl publikován materiál s názvem „Americký nezodpovědný schodek ve výši bilionu dolarů stojí za pozornost". Navzdory maximálně vlídným formulacím čínské strany, v textu jsou vidět stejné obavy, na které ukazují ekonomičtí experti USA. Například Sin-chua uvádí: „Vzhledem k tomu, že vládní dluh již překročil 20 bilionů dolarů, USA míří směrem, který je opačný k tomu, čemu učí učebnice ekonomiky."

Názor čínské strany v této otázce má důležitý význam. Čína už má biliónové portfolio amerických státních dluhopisů. Navíc, od Pekingu se tradičně očekává, že bude v tomto nákupu pokračovat.

Nedávno finanční trhy byly šokovány, když začaly kolovat zprávy o tom, že Čína zmenší nebo vůbec přestane kupovat americké dluhopisy.

Po otřesech bylo teprve tehdy, když to čínská vláda oficiálně vyvrátila. I tehdy i dnes senátoři a kongresmani mluvili o tom, že v případě potřeby dluhopisy odkoupí někdo jiný v narážce pravděpodobně, na banky, které mají přístup k tiskárně. Ale podobný manévr jen zvětší tlak na dolar.

Z finančního hlediska situace vypadá docela jednoznačně a nevěstí nic dobrého pro americké hospodářství a měnu. Ale bohužel tyto ekonomické komplikace mají ještě geopolitický aspekt. Existují dva tradiční způsoby odepsání státních dluhů, které nejsou k zvládnutí. Jsou to hyperinflace a válka. Riziko spočívá v tom, že čím více se USA budou přibližovat k hyperinflačnímu scénáři, tím větší pokušení bude pro politiky představovat alternativní (vojenské) řešení ekonomických problémů.

Ivan Danilov
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.20599 )


Vygenerováno za:0.0633 sec,0.0387 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:874,248B