Novinka:Ruský generál oznámil, že Černomořské loďstvo má právo použít zbraně na svoji obranu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Středa 04 duben 2018 - 07:37:36

Námořníci Černomořského loďstva budou chránit ruskou lodní dopravu v Azovském moři v rámci svých pravomocí v neutrálních vodách. Mají právo použít zbraně, oznámil bývalý velitel Baltské flotily admirál Vladimir Valujev.

Tak okomentoval sdělení o tom, že velení Černomořského loďstva projednává otázku o bezpečnosti lodní dopravy v Černém a Azovském moři poté, co ukrajinští celníci zadrželi ruskou loď Nord.

„Je to nenormální úmysl vlády Ukrajiny, se kterou je třeba bojovat všemi možnými způsoby," řekl Sputniku Valujev.

Připomenul, že v neutrálních vodách existuje pořádek lodní dopravy a podle mezinárodního práva mají všechny lodě právo bezproblémově se zde nacházet, i když nepřestupují teritoriální vody.

Podle admirála si však některé státy vymýšlejí vlastní pravidla. „Vzdálenost teritoriálních vod má být taková, aby je stát mohl ubránit. Můžou to být 3 míle, nebo i 12 mil. Například v Somálsku byly vyhlášeny 200mílové teritoriální vody. Ubránit je však nemohou," objasnil.

Domnívá se, že kyjevská vláda „začíná dělat naschvály a vymýšlet si pravidla, která jsou proti zdravému rozumu a mezinárodním pravidlům", proto prý zadrželi ruskou loď v neutrálních vodách.

Valujev dodal, že se v mezinárodních vodách mohou civilní lodi nacházet s doprovodem válečné lodi.

„Protože civilní či válečné lodě mají extrateritorialitu a tudíž nedotknutelnost, mají právo bránit se útokům. Chránit lodě může válečná loď buď mezinárodním diplomatickým způsobem, nebo varovnými výstřely, které mohou vést až do užití zbraní," uzavřel admirál.

Ukrajinští celníci 26. března zadrželi ruskou loď Nord a obvinili posádku v narušení mořské hranice. Rybářům sestavili administrativní protokoly, loď dopravili do Berďansku a zadrželi je. Moskva požaduje vrátit loď a osvobodit posádku.

Jak řekl kapitán lodi Vladimir Gorbina, celníci je slíbili propustit v případě, že ukážou ukrajinské pasy. Přitom naznačil, že ruskému konzulovi zde odmítají přístup pod záminkou, že se na lodi nenachází ruští občané.

Zdroj: https://sptnkne.ws/hh87

Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.21179 )


Vygenerováno za:0.0591 sec,0.0421 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:865,600B