Novinka:Konstantinopolský patriarcha stvrdil nezávislost Pravoslavné církve Ukrajiny
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Sobota 05 leden 2019 - 16:58:14

Duchovní vůdce více jak 300 milionů pravoslavných křesťanů na světě, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, dnes formálně přiznal samostatnost nové sjednocené pravoslavné církvi na Ukrajině.

Příslušný dokument podepsal při bohoslužbě celebrované spolu s ukrajinským metropolitou Epifanijem v istanbulské katedrále svatého Jiří, jíž byl přítomen ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Zbožný ukrajinský lid čekal na tento požehnaný den celých sedm století,” řekl Bartoloměj, označovaný mezi pravoslavným křesťanstvem za „prvního mezi rovnými”. Ukrajinci se podle něj mohou nyní těšit ze „svatého daru zrovnoprávnění, nezávislosti a samosprávnosti, osvobození od jakékoliv vnější závislosti a vměšování.”

Porošenko podepsal počátkem listopadu v Istanbulu smlouvu o spolupráci mezi Ukrajinou a konstantinopolským pravoslavným patriarchátem. Ta umožňuje mezinárodně uznaný vznik samostatné ukrajinské pravoslavné církve. Předpokládalo to ale sjednocení všech tří pravoslavných církví, fungujících paralelně v zemi.

To se stalo 15. prosince na církevním synodu v Kyjevě, jehož účastníci také zvolili hlavou nové národní církve 39letého metropolitu Epifanije. Prezident Porošenko tento krok přirovnal k ukrajinskému referendu o nezávislosti z roku 1991.

Nejvyšší přdstavitel v České republice ukrajinských pravoslavných věřících archimandrita Eugen (Freimann) se souhlasně vyjádřil k tomuto kanonickému aktu, ze strany konstantinopolského patriarchátu.

V České republice k dnešnímu dni žije na 150 tisíc Ukrajinců a duchovně jsou a nadále budou kanonicky řízeni z Teplic, jak uvedl pravoslavný duchovní a kanonický představitel Pravoslavné církve Ukrajiny v ČR archimandrita Eugen (Freimann).
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.23607 )


Vygenerováno za:0.0923 sec,0.0657 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:863,384B