Novinka:Rusko bylo nejednou oklamáno. V Kremlu odhalili překážky v jednání o Kurilských ostrovech
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Pondělí 28 leden 2019 - 06:01:41

Jednání s Japonskem o mírové smlouvě komplikuje ta skutečnost, že Tokio podporuje sankce Západu proti Moskvě. Řekl to tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov v pořadu Moskva, Kreml, Putin na televizním kanálu Rossija 1. Jeho slova uvádějí ruská média.

Prohlásil také, že v Moskvě „stěží bude někdo podruhé šlapat na hrábě a stěží bude někdo věřit nějakému verbálnímu přesvědčování o tak životně důležité substanci jako je bezpečnost". Peskov tak odpověděl na připomínku, že Rusko bylo od doby prezidenta SSSR Michaila Gorbačova „nejednou oklamáno" ohledně plánů NATO, týkajících se rozšiřování, a dalších momentů v oblasti bezpečnosti.

Zástupce Kremlu také zdůraznil, že ruský prezident Vladimir Putin na Dálněvýchodním fóru navrhl, aby byla podepsána mírová smlouva bez předběžných podmínek, aby potom v atmosféře důvěry bylo možné věnovat se dalšímu vytváření vztahů.

„Nesetkalo se to s pochopením u našich japonských kolegů a zatím se v tom naše přístupy liší," řekl Peskov a dodal, že to neznamená slepou uličku. „Naším hlavním úkolem není něo dát nebo něco dostat, ale podepsat mírovou smlouvu," řekl zástupce Kremlu.

Jednání mezi prezidentem RF Vladimirem Putinem a japonským premiérem Šinzó Abe se konalo 22. ledna v Moskvě. Později v Kremlu zaznamenali nezměněné postoje stran. Japonská agentura uvedla, že Moskva a Tokio zkoumají možnosti zařadit do dokumentu bod o zárukách bezpečnosti. Je to spojeno se spojeneckými povinnostmi Japonska vůči USA.

20. ledna zdroje v japonské vládě sdělily, že Tokio je ochotno jednat o mírové smlouvě s Ruskem za podmínky předání dvou ostrovů Kurilského souostroví — Šikotanu a Habomajských ostrovů. Na MZV RF uvedli, že nejdůležitějším bodem je uznání ze strany Japonska výsledků druhé světové války, na jejichž základě Kurilské ostrovy připadly Sovětskému svazu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/k9nX
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.23804 )


Vygenerováno za:0.2996 sec,0.2661 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:864,696B