Novinka:Stane se Nový Zéland centrem pro dopravu mezi Čínou a Latinskou Amerikou?
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Středa 08 květen 2019 - 05:28:42

Nový Zéland je jedna z prvních Západních zemí, která podepsala s Čínou dohodu o volném obchodu, a také první rozvinutá země, která se stala zakládajícím členem Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB).

Letos v březnu dosáhl objem celkového novozélandského vývozu nového rekordu ve výši 5,7 miliardy novozélandských dolarů (asi 86,5 miliardy Kč). Podle novozélandského statistického úřadu je příčinou tohoto růstu zvýšení vývozu do Číny. Ve skutečnosti Čína v posledních letech předběhla Austrálii a stala se největším obchodním partnerem, největším vývozním trhem a největším dovozcem Nového Zélandu. Objem bilaterálního obchodu Číny a Nového Zélandu přesáhl 30 miliard novozélandských dolarů (asi 455 miliard Kč).

Nový Zéland se také začal velmi brzy podílet na iniciativě Pásmo a stezka. V posledních letech Nový Zéland uvažuje o ambiciózním projektu – výstavbě leteckého a námořního centra pro přepravu mezi Čínou a Latinskou Amerikou. Díky tomuto odvážnému nápadu se Nový Zéland stane důležitým dopravním střediskem v rámci Pásma a stezky mezi Asií a Latinskou Amerikou. Pokud se podaří tuto myšlenku realizovat, přinese Novému Zélandu obrovské příležitosti.

Čínský velvyslanec na Novém Zélandu Wu Xi (Wu Si) nedávno uvedl, že iniciativa Pásmo a stezka vytvořila rámec spolupráce mezi Čínou a Novým Zélandem a obě země jsou silně komplementární v hospodářské a dalších oblastech. Spojení znamená společný rozvoj a aktivní rozvoj čínsko-novozélandských vztahů znovu dokazuje, že nezávislá a spravedlivá diplomatická filozofie přináší víc šancí pro spolupráci a vzájemné výhody.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.24647 )


Vygenerováno za:0.0639 sec,0.0453 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:863,064B