Novinka:Írán oznámil, že zvýší hojnost produkce obohaceného uranu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Úterý 09 červenec 2019 - 02:45:01

V neděli íránská vláda oznámila, že Írán zvyšuje hojnost obohacené produkce uranu a již nebude podléhat všestranné dohodě o íránské jaderné otázce, která by omezovala pouze 3,67% hojnosti produkce obohaceného uranu.

Téhož dne mluvčí íránského vlády Ali Rabiel na íránské státní televizní stanici uvedl, že dnes začneme produkovat obohacování uranu nad 3,67% a úroveň hojnosti bude záviset na našich skutečných potřebách.

Téhož dne mluvčí íránské nukleární organizace Behrouz Kamalvandi ve svém prohlášení potvrdil, že Írán zvýší hojnost produkce obohaceného uranu a překoná limit íránské jaderné dohody o 3,67%.

Podle íránské televizní stanice potřebuje íránská jaderná elektrárna Bushehr 5% obohaceného uranu, zatímco výzkumné jaderné reaktory v Teheránu vyžadují 20% množství obohaceného uranu.

Omezení hojnosti íránských činností obohacování uranu jsou základními ustanoveními íránské jaderné dohody. Více než 90% vysoce obohaceného uranu je jaderný materiál, který může být použit pro výrobu atomových bomb.

V roce 2015 dosáhl Írán všestranné nukleární dohody se šesti zeměmi (USA, Velká Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína). Podle dohody mohl Írán ušetřit do 15ti let od vstupu tohoto nařízení v platnost až 300 kilogramů uranu s maximální četností 3,67%. Mezinárodní společenství je odhodláno zrušit řadu sankcí proti Íránu.

V květnu loňského roku Spojené státy oznámily, že jednostranně odstoupily od íránské jaderné dohody a následně znovu zahájily sérii sankcí proti Íránu. Dne 8. května letošního roku v reakci na to Írán oznámil, že pozastavil provádění některých podmínek íránské jaderné dohody a již prodával těžkou vodu a obohacený uran. Írán má v úmyslu vyjednat otázku iráckých práv s dalšími signatáři íránské jaderné dohody do 60 dnů. V době spokojenosti íránská strana již nebude omezovat množství produktů pro činnosti obohacování uranu. Dne 1. července Írán oznámil, že překročil rezervní limit 300 kilogramů obohaceného uranu s nízkým výskytem.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.25235 )


Vygenerováno za:0.1128 sec,0.0970 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:864,408B