Novinka:Mnoho amerických ekonomů je proti označení Číny za „manipulátora směnného kurzu"
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Sobota 10 srpen 2019 - 09:04:54

Mnoho amerických ekonomů nedávno podalo námitky proti rozhodnutí amerického ministerstva financí o zařazení Číny mezi „manipulátory směnného kurzu". Uvedli, že směnný kurz RMB do určité míry znehodnocuje, což je výsledek tržních sil, a rozhodnutí amerického ministerstva financí poškodí růst globálního hospodářství.

Americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman zveřejnil podepsaný článek v listu The New York Times, ve kterém uvedl, že někteří američtí politici označili devalvaci RMB za „manipulaci směnného kurzu", ve skutečnosti Washingtonu předtím hrozil 10% zvýšením celních tarifů na čínské výrobky vyvážené do Spojených států v hodnotě 300 miliard amerických dolarů, proto je devalvace RMB přirozená reakce trhu a Čína je „nevinná".

Vedoucí centra pro trvale udržitelný rozvoj Kolumbijské univerzity Jeffrey Sachs na webových stránkách CNN poukázal na to, že rozhodnutí amerického ministerstva financí je „svévolné", devalvace RMB je výsledek tržních sil a neexistuje důkaz, že by Čína „manipulovala směnný kurz" s cílem získat nespravedlivé obchodní výhody. Jeffrey Sachs v článku píše, že americké ministerstvo financí vypracovalo vlastní takzvaný standard pro „manipulátory směnných kurzů", kterému Čína neodpovídá, natož potom objektivnímu standardu obecně uznávanému mezinárodním společenstvím. Sachs v článku dodává, že „jediný manipulátor" je americká vláda, americká politika na zvýšení celních tarifů způsobila vážná poškození americké ekonomiky, světové ekonomiky i globálního obchodu.

Vysoký výzkumník Yaleovy univerzity Stephen Roach v rozhovoru pro americké novináře řekl, že zařazení Číny na seznam „manipulátorů směnných kurzů" Spojenými státy má politický podtext.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.25495 )


Vygenerováno za:0.0622 sec,0.0455 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:863,504B