Novinka:Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdila, že Írán nainstaloval novou odstředivku
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Středa 11 září 2019 - 04:33:49

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) 9. září v prohlášení uvedla, že Írán nainstaloval novou odstředivku, která dál porušuje omezení íránské jaderné dohody.

V prohlášení se uvádí, že Írán instaloval v Natanzu novou odstředivku pro rychlejší a efektivnější obohacování uranu.

Írán 7. září oznámil využití „vyspělé odstředivky" ke zvýšení zásob obohaceného uranu jako opatření třetí fáze pozastavování plnění íránské jaderné dohody. Írán už dřív překročil omezení íránské jaderné dohody ve dvou fázích, která zahrnovala omezení týkající se íránského obohaceného uranu a zásob těžké vody a omezení ohledně intenzity obohacování uranu.

V červenci roku 2015 dosáhly Írán a šest zemí íránského jaderného problému (Spojené státy, Velká Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo) íránské jaderné dohody. Podle dohody se Írán zavázal omezit svůj jaderný program a mezinárodní společenství mělo zrušit sankce proti Íránu. V květnu roku 2018 Spojené státy oznámily odstoupení od íránské jaderné dohody, a poté postupně obnovily sankce proti Íránu. Letos v květnu Írán oznámil pozastavení plnění některých podmínek vyplývajících z íránské jaderné dohody.
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.25789 )


Vygenerováno za:0.0977 sec,0.0823 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:861,816B