Novinka:Polsko oznámilo, kdy se úplně vzdá ruského plynu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Sobota 05 říjen 2019 - 07:39:11

Polsko se ruského plynu chce zcela vzdát do konce roku 2022. Prohlásil to zplnomocněnec vlády této země pro otázky strategické energetické infrastruktury Piotr Naimski, oznámil Polský rozhlas.

Podle slov Naimského v současné době dostává země nejvíce plynu z Ruska, Polsko se však chystá od této smlouvy odstoupit koncem roku 2022. Alternativou ruským dodávkám bude nový terminál LNG v Ústí nad Svinou a plynovod Baltic Pipe.

„Po roce 2022 bude tento problém vyřešen, celý import plynu do Polska bude přicházet z jiné strany,“ prohlásil Naimski a upřesnil, že novými dodavateli se mohou stát USA a Katar.

Terminál LNG v Ústí nad Svinou bude moci po jeho rozšíření dodávat až 7,5 miliardy kubíků regazifikovaného plynu ročně. Plynovodem Baltic Pipe se plánuje z Norska dodávat dalších 8 miliard kubíků.

Tyto objemy by měly Polsku stačit pro vnitřní spotřebu, 31. srpna však zástupci Polska, Ukrajiny a USA podepsaly memorandum o dodávkách plynu. V dokumentu se uvádí, že Varšava bude moci prodávat Ukrajině ročně až 6 miliard kubíků plynu dodávaného z USA, a pro tyto účely má Kyjev postavit nový plynovod. Nahradit Polsku plyn prodávaný na Ukrajinu mohou jen dodávky z Ruska nebo například ze sousedního Německa, které zvýší nákup plynu v Rusku po uvedení do provozu plynovodu Nord Stream 2.

Zdroj: Polský rozhlasTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.25998 )


Vygenerováno za:0.0454 sec,0.0286 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:862,224B