Novinka:Írán desetinásobně zvýšil výrobu uranu za dva měsíce
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Úterý 05 listopad 2019 - 05:27:48

Írán, který snižuje své jaderné závazky po odstoupení USA od smlouvy o atomu, během posledních dvou měsíců více než zdesetinásobil výrobu uranu.

„Výroba uranu do třetího kroku (ke snížení jaderných závazků) tvořila přibližně 450 gramů denně, nyní překročila 5 tisíc gramů denně,“ řekl íránským novinářům vedoucí Íránské organizace pro atomovou energii (OAEI) Alí Abkar Sálehí.

Jeho prohlášení zaznělo v předvečer další, v pořadí čtvrté etapy snižování jaderných závazků, která je očekávána tento týden.

Během svého pobytu na jaderném objektu v Natanzu informoval také o spuštění 30 centrifug typu IR-6 a uvedl, že již dříve bylo instalováno dalších 20 a Írán tak zvýšil celkový počet centrifug tohoto typu na 60.

Práce na nové centrifuze

Kromě toho Írán pracuje na vývoji nejnovější centrifugy k obohacování uranu IR-9. Ta podle Sálehího bude 50krát výkonnější.

„Některé z těchto strojů byly postaveny během posledních dvou měsíců, jako například IR-9, mající 50 SWU“ (jednotka práce při dělení izotopů, která je jedním z ukazatelů výkonu centrifugy – pozn. red.), řekl během tiskové konference a uvedl, že Írán má 16 typů centrifug nové generace.

Výkon centrifug IR-1 první generace je 1 SWU. Centrifugy první generace IR-1 jsou považovány za hlavní - jaderná dohoda předpokládá práci 5060 centrifug první generace na závodě na obohacování jaderného paliva v Natanzu.

Sálehí rovněž poukázal na to, že hodnota výkonu všech centrifug v Íránu v danou chvíli dosáhla asi 8,6 tisíce, a dodal, že ještě před dvěma měsíci, před třetí fází snižování jaderných závazků, byla tato hodnota o 2660 jednotek nižší.

V roce 2015 „šestka“ (Velká Británie, Německo, Čína, Rusko, USA, Francie) a Írán informovaly o vytvoření Společného komplexního plánu akce. Dohoda předpokládala zrušení sankcí výměnou za omezení íránského jaderného programu. Smlouva v původním znění nepřežila ani tři roky: v květnu 2018 USA oznámily jednostranné odstoupení od ní a obnovení tvrdých sankcí proti Islámské republice.

Teherán poprvé odmítl řadu jaderných omezení k výročí, kdy USA odstoupily od dohody o íránském jaderném programu - Washington opustil dohodu 8. května 2018, Teherán odpověděl přesně o rok později, což nazval „strategickou trpělivostí“. Odmítnutí splnit řadu bodů Společného komplexního plánu činnosti o íránském jaderném programu se v první fázi týkalo zásob obohaceného uranu a těžké vody.

Následně úřady v Teheránu oznámily druhou fázi snižování závazků vyplývajících z jaderné dohody a uvedly, že Írán bude obohacovat uran na úroveň, kterou země potřebuje. Třetí fáze začala 6. září: tehdy Írán oznámil, že začal pracovat s celou řadou centrifug, aniž by se v oblasti jaderného výzkumu a vývoje omezoval na ustanovení Společného komplexního plánu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Aq36
Tato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.26293 )


Vygenerováno za:0.1266 sec,0.0998 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:870,688B