Novinka:Hongkongská policie za tři dny zadržela během protestů více než 300 lidí, Si Ťin-pching podporuje místní vládu
(Kategorie: Ze světa)
Napsal tk
Úterý 05 listopad 2019 - 05:31:31

Hongkongská policie zadržela více než 300 osob ve dnech 1.-3. listopadu za nezákonné a násilné jednání během protestů, uvádí agentura Sin-chua s odkazem na zprávu bezpečnostních orgánů. Čínský prezident Si Ťin-pching mezitím vyjádřil podporu správkyni Hongkongu.

V neděli se hovořilo o více než 200 zadržených. Podle policejních údajů bylo během tří dnů v Hongkongu zadrženo 247 mužů a 78 žen ve věku od 14 do 54 let za účast v nezákonném shromáždění, držení nelegální zbraně a střeliva, poškození majetku a nošení masek.

Uvádí se, že během veřejných nepokojů bylo 12 policistů zraněno. Kromě toho bylo v sobotu v obvodu Wan Chai zabaveno více než 180 zápalných bomb, zápalné směsi, teleskopické obušky, pepřový sprej, helmy a plynové masky.

Podle zprávy hongkongské požární služby bylo evidováno 52 požárů souvisejících s demonstracemi.

V neděli muž po hádce o politice napadl nožem protestující u obchodního centra v Hongkongu – minimálně šest lidí bylo zraněno, samotného útočníka zbil dav, uvádí South China Morning Post. K události došlo v neděli večer u obchodního centra v hongkongském obvodě Tai Koo.

Neznámý pachatel zranil nožem čtyři lidi poté, co mezi nimi došlo ke sporu kvůli politice. Poté útočníka zbil dav. Muž, který se ho pokusil bránit, byl také zraněn a zadržen policií, další dívka byla lehce zraněna. Noviny uvádějí, že útočník ukousl část ucha poslanci okresní rady. Pět lidí bylo převezeno do nemocnice, stav dvou z nich je kritický.

Si Ťin-pching vyjádřil podporu správkyni Hongkongu

Čínský prezident Si Ťin-pching se setkal se správkyní Hongkongu Carrie Lamovou a vyjádřil jí podporu, uvádí agentura Sin-chua.

Setkání se konalo v Šanghaji, kde se 5. - 10. listopadu uskuteční Druhá čínská mezinárodní výstava dováženého zboží (CIIE). Si Ťin-pching vyslechl zprávu Lamové o situaci v Hongkongu a zdůraznil, že ona se snaží stabilizovat situaci a zlepšit sociální atmosféru ve zvláštní administrativní oblasti. Čínský prezident také řekl, že správkyně Hongkongu odvedla skvělou práci.

Kromě toho Si Ťin-pching vyjádřil „vysokou míru důvěry ústřední vlády k Lamové a plnou úctu k její práci a k jejímu týmu,“ uvedla agentura. Prezident ČLR uvedl, že nejdůležitějším úkolem Hongkongu je nyní ukončit násilí a chaos a obnovit pořádek.

Si Ťin-pching také vznesl požadavek zastavit a potrestat viníky za „násilné činy“ podle zákona, uvádí se ve zprávě.

Kromě toho čínský prezident vyzval k dialogu se všemi občany a ke zvýšení blahobytu obyvatel. Vyjádřil také naději, že obyvatelé Hongkongu se budou plně řídit zásadou „jedna země, dva systémy“ a hlavním zákonem Hongkongu a vynaloží úsilí k „zajištění prosperity a stability Hongkongu“.

Protesty v Hongkongu

Masové protesty jako reakce na projednávání zákona o vydávání se konají v Hongkongu od začátku června. Hongkongská vláda navrhla změnu stávajícího Zákona o podezřelých pachatelích na útěku.

Navrhovaný mechanismus by umožňoval vydávání podezřelých na základě příkazu vedení okresní správy jurisdikcím, s nimiž Hongkong nemá dohodu, včetně pevninské Číny. Odpůrci návrhu zákona se však domnívají, že oslabí nezávislost soudního systému Hongkongu dle zásady „jedna země, dva systémy“ a umožní ústřední vládě bojovat proti jí nepohodlným lidem.

Po rozsáhlých protestních akcích hongkongské vedení učinilo ústupky a oznámilo pozastavení posuzování změn na dobu neurčitou.

Odpůrci návrhu zákona jsou však stále nespokojeni a požadují jeho úplné zrušení. Dali úřadům ultimátům, kterému nebylo vyhověno. Pokračující protesty jsou stále více doprovázeny násilím a srážkami s policií.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Aq3FTato novinka je z -Info kuryr
( http://infokuryr.cz/news.php?extend.26294 )


Vygenerováno za:0.0477 sec,0.0320 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:874,792B